Wydarzenie

Bach – Oratorium na Boże Narodzenie

2005-12-16
filharmonia

16.12.05 (pt.)

Wykonawcy:

Capella Bydgostiensis
Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Mirosław J. Błaszczyk
, dyrygent
Iwona Socha, sopran
Joanna Ciupa, alt
Piotr Rochacki, tenor
Jarosław Bręk, bas
Sylwester Matczak, przygotowanie Chóru

Socha

Jan Sebastian Bach – jedyny może w dziejach muzyki – potrafił osiągnąć pełnię doskonałości w stosowanych formach, wydobyć wszystkie tkwiące w nich możliwości. Wciąż na nowo odkrywamy fenomen Wielkiego Kantora i jego twórczość – jej ponadczasowość, absolutne piękno.

Na czas adwentu proponujemy wysłuchanie Bachowskiego Weihnachtsoratorium, którego genialna muzyka wzrusza do głębi od chwili swego pierwszego wykonania (1734). Treścią sześciu kantat, lirycznych medytacji Oratorium jest historia Bożego Narodzenia, opowiadana w oparciu o Ewangelię św. Mateusza i św. Marka, czyli: zwiastowanie narodzin, pokłon pasterzy, stajenka betlejemska, nadanie Nowo Narodzonemu imienia Jezus, hołd trzech króli, prześladowanie Heroda.

Czwórka czołowych, polskich śpiewaków z towarzyszeniem Capelli Bydgostiensis, chórzystów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykona trzy kantaty Oratorium (dzieło w całości jest wyjątkowo wielkich rozmiarów i obecnie wystawia się je w ramach dwóch koncertów).

Bilety 24