Wydarzenie

Barokowe święta z AKAMUS

filharmonia

20.12.21 (pon.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Akademie Für Alte Musik Berlin (Akamus)
Cezary Nelkowski prowadzenie

Repertuar:

Antonio Vivaldi – Koncert na smyczki i basso continuo g-moll RV 157
Giuseppe Torelli – Koncert na trąbkę D-dur G.28
Antonio Vivaldi – Koncert na skrzypce d-moll „La Stravaganza” op. 4 nr 8 RV 249
Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 „Na Boże Narodzenie”
Henry Purcell – Sonata na trąbkę D-dur Z. 850
Giuseppe Torelli – Concerto grosso op. 8 nr 6 “Na święta Bożego Narodzenia”
Evaristo Felice dall’Abaco – Concerto a più istrumenti b-moll op. 6 nr 4
Georg Philipp Telemann – Koncert na trąbkę, wiolonczelę i skrzypce TWV 53:D5

W związku z nowymi obostrzeniami pandemicznymi, przed wejściem na koncert bileterzy będą prosić Państwa o dobrowolne okazanie certyfikatu szczepień przeciw COVID19.

Akademie für Alte Musik Berlin (Akamus) została założona w 1982. Od samego początku stała się jedną z wiodących na świecie orkiestr kameralnych, grających na instrumentach z epoki i może pochwalić się bezprecedensową historią sukcesów.

Akamus regularnie pojawia się w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, ale też koncertował w Azji i obu Amerykach. W 2020 podczas „Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie” FP gościła tę znakomitą berlińską orkiestrę, także z barokowym repertuarem, która zachwyciła melomanów.

Akamus zaprezentuje ponownie dzieła czołowych kompozytorów baroku: włoskich – Vivaldiego, Corellego i Torellego, w tym mniej znanego Evaristo Felice dall’Abaco, który jako skrzypek i wiolonczelista był prawdopodobnie uczniem Torellego; Purcella – najwybitniejszego angielskiego przedstawiciela wczesnego baroku oraz Telemanna – niemieckiego kompozytora uważanego za jednego z najbardziej płodnych twórców muzyki tej epoki.

Ducha nadchodzących świąt podkreślą zwłaszcza dwa utwory: Corellego – Concerto grosso g-moll „Na Boże Narodzenie” – które, jak każde z 12 koncertów kompozytora, jest skończonym arcydziełem, ale postrzegane jako najpiękniejsze, oraz należące do najsłynniejszych dzieł Torellego Concerto grosso „Na święta Bożego Narodzenia”.

Bilety 24