Wydarzenie

Bohaterom II wojny światowej w 70. rocznicę wybuchu wojny

2009-09-04
filharmonia

04.09.09 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Zygmunt Rychert dyrygent
Regina Strokosz-Michalak fortepian

Repertuar:

Wagner – Uwertura „Polonia”
słynna uwertura o wolności, upamiętniająca polskie powstanie listopadowe w 1830

Addinsell – Koncert warszawski
bardzo popularny utwór na fortepian z orkiestrą, pochodzący z muzyki do filmu „Dangerous Moonlight” opiewającego dzieje polskiego pianisty – lotnika w czasie II wojny światowej, uważany za największe dzieło Addinsella

Beethoven – III Symfonia Es-dur „Eroica” op. 54
jedna z najbardziej rozpoznawalnych symfonii Beethovena, muzyczna apoteoza ludzkiego bohaterstwa dedykowana „pamięci wielkiego człowieka”

Strokosz-michalak

Zapraszamy na specjalny koncert z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Usłyszymy wspaniałe dzieła muzyczne godne tego wyjątkowego wydarzenia: Uwerturę „Polonia” napisaną po upadku powstania listopadowego przez uznawanego za najwybitniejszego przedstawiciela niemieckiego neoromantyzmu Wagnera, Koncert warszawski na fortepian i orkiestrę Addinsella z muzyki do filmu Dangerous Moonlight, opiewającego dzieje polskiego pianisty-lotnika w czasie II wojny światowej oraz Symfonię Es-dur “Eroica” Beethovena, dedykowaną „pamięci wielkiego człowieka”, która jest muzyczną apoteozą ludzkiego bohaterstwa.

Na fortepianie zagra Regina Strokosz-Michalak, absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej. Od 1972 koncertuje jako solistka i kameralistka zarówno w kraju jak i za granicą. Ma na swoim koncie szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia Zurich, Rai Uno, oraz trzy płyty CD. Obok działalności koncertowej zajmuje się pedagogiką. Jest profesorem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Orkiestrę poprowadzi Zygmunt Rychert. Jako dyrygent koncertuje niemal w całej Europie – od Islandii, Hiszpanii i Malty po Rosję i Ukrainę, także w Japonii, na Bliskim Wschodzie oraz w 17 stanach USA. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Gdańskiej i Szczecińskiej.

Bilety w cenie 10zł do nabycia od 3 sierpnia 2009

Bilety 24