Wydarzenie

Chopin alternatywnie

2010-09-13
filharmonia

13.09.10 (pon.)

Wykonawcy:

AKORDEONOWE MOTION TRIO
Janusz Wojtarowicz
Paweł Baranek
Marcin Gałażyn

Repertuar:

Chopin, Kilar, Wojtarowicz

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

MOTION_TRIO

Motion Trio – trio akordeonowe założone w 1996 przez Janusza Wojtarowicza – autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.

Motion Trio gra na akordeonach Pigini Sirius Millenium – uważanych za najlepsze akordeony na świecie. Zespół współpracował z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem i zespołem Michael Nyman Band, Bobbym McFerrinem, Wojciechem Kilarem, Krzesimirem Dębskim, Trilokiem Gurtu, Michałem Urbaniakiem – „spodobali mi się od pierwszego momentu we wszystkim co robią”, Tomaszem Stańko – „Po jednej naprawdę krótkiej próbie jestem nimi zafascynowany”, WDR Rundfunkorchester Köln, Deutsches Filmorchester Babelsberg, Sinfoniettą Rigą, Sinfoniettą Cracovią, Rio de Janeiro Orquestrą do Teatro Municipal, Orkiestrą Kameralną „AUKSO”, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Hanseatica Chamber Orchestra. Są laureatami Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w 2000. Prowadzili „Masterclass” na Universytecie Chicagowskim i w Konserwatorium Narodowym w Paryżu. W styczniu 2008 zadebiutowali w nowojorskiej CARNEGIE HALL.

O muzyce Motion Trio – Joe Zawinul „Wasza muzyka jest zdumiewająca”, Krzysztof Penderecki „To wyjątkowe trio akordeonowe”, FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG pisze: „Trio gra po mistrzowsku przy pomocy sugestywnych brzmień”, LIBERATION pisze: „Ci, którym akordeon wydawał się staromodny, a którzy byli obecni na koncercie Motion Trio, nie mieli innego wyjścia, jak zastanowić się nad swoim wcześniejszym osądem (…)”, LE MONDE pisze: „Trio polskich akordeonistów drwi z wszelkich przyzwyczajeń i tradycyjnego sposobu gry na akordeonie, przenosi instrument w przyszłość bez jakichkolwiek efektów elektronicznych (…)”, ALL ABOUT JAZZ pisze: „Nigdy nie słyszeliście takiej gry na akordeonie (…)”.

Motion Trio nagrało pięć płyt: „Cry”, „Pictures”, „Play-station”, „Live in Vienna Sacrum & Profanum” oraz „Metropolis”. Płyta „Pictures” stała się przebojem i otrzymała następujące wyróżnienia: Deutsche Shallplatten Kritik, Grand Prix Polskiego Przemysłu Muzycznego, Best Polish Recording 2000, Top2000 i Płyta Roku wg krytyków Jazzi Magazine. Polska krytyka muzyczna uznała Motion Trio za najlepszy debiut roku 2000 w Polsce, czego dowodem jest drugie miejsce w kategorii muzyk/zespół roku 2000 (za Tomaszem Stańko) wg Jazzi Magazine. Zespół został uhonorowany nagrodą „Gus Viseur” w kategorii „Muzyczne Odkrycie Roku” we Francji.

Motion Trio wzbudziło zachwyt bydgoskich melomanów podczas 46. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w 2008.

„Miałem okazję słuchać Motion Trio kilka razy zarówno w Polsce, jak i za granicą. To wyjątkowe trio akordeonowe. Grupa prowadzona przez Janusza Wojtarowicza, kompozytora utworów wykonywanych przez Trio, które wykonuje również jazz oraz muzykę współczesną. Działalność grupy jest warta wsparcia, nie tylko z powodu jej wyjątkowego charakteru, ale także ze względu na wysoki poziom artystyczny muzyków”.

— Krzysztof Penderecki

“Ja i mój zespół jesteśmy pod wrażeniem siły muzyki, jaką grają. Ich dźwięki to ten element, którego brakowało w naszej pracy. Współpraca z Motion Trio, to jeden z bardziej ekscytujących projektów, w jakich brałem udział “

— Michael Nyman

Bilety 24