Wydarzenie

Chopin w Ciechocinku w 160. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

2009-10-17
filharmonia

17.10.09 (sob.)

Wykonawcy:

Anna Romantowska recytacja poezji
Krzysztof Kolberger recytacja poezji
Rafał Odrobina fortepian

Repertuar:

Juliusz Słowacki – Liryki (W ciemnościach, Do matki, Rozłączenie, W pamiętniku Zofii Bobrówny, Smutno mi Boże, Testament mój, Matka do syna, W albumie)
Fryderyk Chopin – fragmenty i główne tematy utworów:
Walc a-moll op. 34 nr 2, Walc cis-moll op. 64 nr 2, Walc F-dur op. 34 nr 3, Walc E-dur Oeuvre posthume, Nokturn cis-moll Oeuvre posthume, Nokturn f-moll op. 55 nr 1, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Preludium h-moll op. 28 nr 6, Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Ballada g-moll op. 23,  Scherzo h-moll op. 20, Koncert e-moll op. 11 (wersja na jeden fortepian)

Rok Fryderyka Chopina w Filharmonii Pomorskiej

pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotra Całbeckiego

Kolberger

Filharmonia z racji obchodów Roku Chopinowskiego zawita także na gościnnej scenie Teatru Letniego w Ciechocinku, zapraszając na romantyczny wieczór muzyki i poezji. Należy dodać, że 2009 jest Rokiem Jubileuszowym Juliusza Słowackiego, bowiem w roku bieżącym przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci.

Dzieła Chopina zaprezentuje młody, utalentowany pianista, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej Rafał Odrobina.

Spektakl wypełnią „Liryki najpiękniejsze” Słowackiego, dotykające filozofii, będące zapisem odczuć pejzażu, dźwięków, obrazów i barw. W „Lirykach” – mistycznych, melancholijnych, ironicznych – Słowacki osiąga doskonałość sztuki i już one same zapewniają mu pozycję jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Wiersze usłyszymy w interpretacji nader popularnych i wyjątkowo ulubionych artystów w Polsce.

Anna Romantowska – aktorka teatralna i filmowa o charakterystycznej, przyjemnej i łagodnej barwie głosu i subtelnej urodzie. Pochodzi z w Białegostoku, jest absolwentką PWST w Warszawie. Grała na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach, warszawskich – Teatru Narodowego i Studio. Jej wspaniałe interpretacje poezji i prozy znają słuchacze radia („Strofy dla ciebie” w audycji „Lata z radiem”. Nagrodzona tytułowa rola w cyklu słuchowisk o Ani z Zielonego Wzgórza). Zdobyła uznanie za pracę przy dubbingu do serialu „Pogoda dla bogaczy”. Najsłynniejsze role w filmach: Hanuszkiewicza „Trzy po trzy”, Ryszarda Bugajskiego i Janusza Dymka „Kobieta i kobieta”, słynnym „Przesłuchanie” (reż. R. Bugajski). Anna Romantowska przez lata była niemal „dyżurną”, przeważnie pierwszoplanową aktorką Jacka Bromskiego. Poza tym aktorka grała u Feliksa Falka, Andrzeja Wajdy, Juliusza Machulskiego i Jana Łomnickiego (serial „Dom”).

Krzysztof Kolberger – ulubieniec bydgoskich słuchaczy, często gości w Filharmonii, zachwycając swymi nietuzinkowymi kreacjami poezji. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru. Jego dorobek to prawie 35 lat spędzonych przed kamerą i na deskach teatrów. Jest absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył w 1972. W tym samym roku zadebiutował w teatrze. Dwa lata później po raz pierwszy wystąpił przed kamerami w serialu „Ile jest życia”. Kolberger jest doskonałym aktorem dramatycznym. Na swoim koncie ma mnóstwo niezapomnianych ról w tak głośnych obrazach jak „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Kornblumenblau” czy „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Popularność zapewniła mu również radiowa audycja „Strofy dla ciebie”. Krzysztof Kolberger zajmuje się też reżyserią teatralną. Wystawił „Krakowiaków i górali” – najpierw w Operze Wrocławskiej, a później w Teatrze Wielkim w Warszawie. Teatr Wielki użyczył mu swej sceny także na inscenizację „Nędzy uszczęśliwionej”. Wyreżyserował też „Żołnierza królowej Madagaskaru” w Operze Szczecińskiej oraz spektakl „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Bilety w cenie 10zł do nabycia w kasie Filharmonii, w salonach Empik, na www.ebilet.pl oraz godzinę przed koncertem w Teatrze Letnim w Ciechocinku.

Możliwość przejazdu autokarem z Bydgoszczy i Włocławka w cenie 10zł. Rezerwacja – 052 321 25 50 do 12.10.2009.

Odjazd autobusu z Bydgoszczy z parkingu Filharmonii
przy ul. Staszica o godz. 16.30.
Odjazd autobusu z Włocławka z parkingu Kauflandu
przy ul. Kilińskiego 5 o godz. 17.45.

Bilety 24