Wydarzenie

Czekając na święta

2008-12-07
filharmonia

07.12.08 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Wojciech Rodek dyrygent
Marika Przybył skrzypce
Dariusz Pietrzykowski tenor
Katarzyna Marcysiak prowadzenie

Repertuar:

Mozart – Koncert skrzypcowy G-dur KV 216
oraz arie i pieśni neapolitańskie

Przybyl

Marika Przybył, utalentowana, 17-letnia bydgoszczanka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat w PZSM w Bydgoszczy pod kierunkiem Krzysztofa Krymera. Od 2001 lat kształci się pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swe umiejętności doskonali na licznych kursach mistrzowskich u tak znakomitych profesorów, jak Wanda Wiłkomirska, Patrycja Piekutowska, Grigori Zhislin, Wiktor Pikajzen, Andrzej K. Kulka, Krzysztof Węgrzyn, Jerzy Marchwiński oraz Marian Wasiółka. Marika uzyskała liczne wyróżnienia w konkursach oraz przesłuchaniach w kraju i za granicą, m.in. w 2002 została finalistką VI Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, w 2003 zajęła IV miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Warszawie, w 2004 otrzymała Grand Prix w III Pomorskim Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Kwidzynie, w 2007 pierwsze miejsca w I Bałtyckim Makroregionalnym Konkursie Skrzypcowym i Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe” w Kubinie Dolnym na Słowacji. Ponadto młoda skrzypaczka ma na swoim koncie Nagrody Fundacji „Viva – Musica” za szczególne osiągnięcia artystyczne (2004, 2005), Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego (2004, 2005), a rok 2008 przyniósł jej – II miejsce na Ogólnolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych II Stopnia w Elblągu, tytuł „Talent Roku 2008”, przyznany przez Polski Dom Aukcyjny oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Za Osiągnięcia Artystyczne.

Kolejny gość Koncertu Świątecznego Dariusz Pietrzykowski, ujmuje słuchaczy wyjątkowo miłym, ładnym w barwie głosem (tenorem lirycznym). Śpiewa z pewnością techniczną, brzmienie jego głosu jest czyste, szlachetne. Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej (w klasie Jana Kunerta), którą ukończył z wyróżnieniem w 1995. W tym też roku otrzymał stypendium Fundacji Yamaha. Jest laureatem III nagrody w III Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (1994). Umiejętności wokalne poszerzał na kursie mistrzowskim u maestry Fedory Barbieri. Artysta prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe zarówno w kraju, jak i za granicą podczas licznych tournée, m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Szwajcarii. Dariusz Pietrzykowski jest obecnie solistą występującym gościnnie w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Nova w Bydgoszczy, Operze Krakowskiej, Operze Na Zamku w Szczecinie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

sowa_nowe

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją, po koncercie Cukiernia Adama Sowy, znana ze swych znakomitych wyrobów, zaprasza wszystkich słuchaczy koncertu do foyer na poczęstunek.

Ceny biletów: 20zł, 30zł

Bilety 24