Dzieła Wszech Czasów – Koncert z okazji rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego
07.11.14 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Marek Pijarowski dyrygent
Eduard Kunz, fortepian (Rosja),
laureat 14 największych konkursów pianistycznych
Repertuar:
Beethoven – Uwertura „Leonora III”
Paderewski – Fantazja polska gis-moll op. 19
Strawiński – Suita z baletu „Pietruszka”
Bilety:
Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP
Co 10 osoba kupująca bilet na ten koncert otrzyma gratis płytę Orkiestry Symfonicznej, wydaną z okazji 60-lecia naszej Instytucji, zawierającą nagranie pełnej wersji Symfonii h-moll „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Zapraszamy!
Koncert poświęcony patronowi Filharmonii bydgoskiej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, którego wielotorowa działalność wyróżniała spośród grona największych osobowości świata kultury i polityki. Był człowiekiem wielkiego serca i rozumu, hojnym filantropem, bezmiernie oddanym sprawom ojczyzny. Dla Polski – nieobecnej przez 123 lata (1795-1918) na politycznych mapach Europy zasługi Paderewskiego są bezcenne, bowiem niestrudzenie zabiegał o przywrócenie jej niepodległości i dzięki niemu zaowocowało to historycznym Traktatem wersalskim. Wyjątkowy talent wsparty wytrwałą i systematyczną pracą wyniósł artystę na szczyty światowej kariery muzycznej. W interpretacji Eduarda Kunza usłyszymy Paderewskiego Fantazję polską, która obok Koncertu a-moll, zaliczana jest do najpopularniejszych utworów w polskiej literaturze pianistycznej i znalazła się w repertuarze wielu znanych pianistów i orkiestr na całym świecie. Paderewski wielokrotnie wykonywał ją podczas swoich podróży artystycznych w różnych krajach. W 1895 po koncertach w Nowym Jorku i Filadelfii krytycy największych dzienników wskazali, że kompozycja nie tylko przywołuje polski folklor, ale jest także symbolem całego narodu i przypomina o jego istnieniu.
Magazyn BBC Music Magazine obwołał Eduarda Kunza, urodzonego na dalekiej Syberii, w Omsku, jednym z dziesięciu największych pianistów przyszłości. Pianista uczył się w specjalnej szkole dla dzieci uzdolnionych im. Gniesinych w Moskwie i Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Następnie ukończył studia podyplomowe w Northern College of Music w Manchesterze (Wlk. Brytania). W latach 2000-2010 Eduard Kunz wygrał 14 znaczących, międzynarodowych konkursów, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, USA oraz w Polsce – 8. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2010. Pianista stał się sensacją w Konkursie Pianistycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie, gdzie okrzyknięto go wybitną osobowością muzyczną i co przysporzyło mu tysiące fanów w całej Rosji i za granicą. Młody wirtuoz klawiatury jest członkiem Towarzystwa Muzycznego Filharmonii Moskiewskiej oraz wyłącznym pianistą Yamahy.