Wydarzenie

Dzień Dziecka w filharmonii

2009-06-01
filharmonia

01.06.09 (pon.)

Wykonawcy:

Dziecięcy zespół muzyki dawnej
Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej
Danuta i Witold Danielewiczowie kierownictwo Zespołu
Adriana Kortas prowadzenie

Repertuar:

śpiewy i tańce od średniowiecza do baroku

Koncert pod patronatem Piotra Całbeckiego
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Muzyka, śpiew i taniec towarzyszą człowiekowi od pradziejów i od zawsze dostarczały nam niezwykłych przeżyć i emocji. Dzięki muzyce świat wydaje nam się piękniejszy, życie bardziej radosne, a odczucia i odbierane bodźce bardziej intensywne, barwne i ciekawe. Każdy człowiek ma naturalną potrzebę zabawy i ruchu i zaspokaja ją właśnie śpiewając, tańcząc, grając na instrumentach muzycznych lub  po prostu słuchając muzyki.

Z okazji Dnia Dziecka oferujemy naszym najmłodszym słuchaczom niepowtarzalne muzyczne widowisko. Będzie można zobaczyć dawne dworskie tańce i przepiękne, bajecznie kolorowe, stylowe stroje, usłyszeć muzykę i poznać wygląd oraz brzmienie starych instrumentów, jak krumhorn, cornamause, kortholt, szałamaja, fidel, rebec, chrotta, viola da gamba i wiele innych.   A to wszystko za sprawą naszego gościa – specjalnie zaproszonego na obchody święta wszystkich dzieci do Bydgoszczy – Dziecięcego zespołu muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua”. Zespół został założony w 1975 przez małżeństwo muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów w Poniato­wej (woj. lubelskie). Początkowo zespół liczył ok. 30 członków, z biegiem czasu rozrastał się i dzisiaj do zespołów, będących pod opieką Danuty i Witolda Danielewiczów, należy ponad 300 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 18 lat. Młodzi, początkujący adepci muzyki umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie „Szczygiełki” w zależności od predyspozycji i umiejętności muzy­cznych. Po początkowej edukacji chóralnej możliwe jest zdawanie egzaminów wstępnych do zespołu „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i in. 

Repertuar „Scholares Minores” składa się wyłącznie z utworów komponowanych przez kompozytorów polskich i obcych, powstałych w okresie od średniowiecza do baroku. Oprócz śpiewu, członkowie zespołu wykonują również dawne tańce akompaniując sobie na oryginalnych instrumentach z epoki. Całości prezentacji dopełniają bajecznie kolorowe, stylowe stroje. Zespół „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i chór „Szczy­giełki” (a później także inne, sukcesywnie powstające zespoły artystyczne)  wykonali, od początku działalności, ok. 2300 koncertów biorąc także udział w festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce i poza granicami kraju uzyskując najwyższe nagrody i wyróżnienia. Podczas licznych podróży (do 1.01.2010 – 103 podróże artystyczne) odwiedzili­: m in. Australię, USA, Kanadę, Meksyk i wiele innych. 

Jak bawili się nasi przodkowie na średniowiecznych ulicach, renesansowych dworach i w barokowych pałacach? Jak śpiewali, tańczyli i przy jakiej muzyce? Zabierzemy Was w fantastyczną, muzyczną podróż po epokach – od średniowiecza po barok!

KONKURS

„Moje wrażenia z Dnia Dziecka” 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie przygotowanym specjalnie dla naszych najmłodszych melomanów.

Ten, kto aktywnie uczestniczył w koncercie bez problemu poradzi sobie z  naszymi pytaniami konkursowymi, które umieszamy poniżej:

  1. Pierwsza kategoria – pisemna:
  • czym charakteryzowały się stroje w jakich wystąpili członkowie Zespołu?
  • wymień i krótko opisz przynajmniej trzy instrumenty poznane podczas koncertu;
  • czego interesującego dowiedziałeś się z koncertu?
  1. Druga kategoria – plastyczna:
  • przedstaw najciekawsze stroje w jakich wystąpili członkowie Zespołu;
  • narysuj najbardziej interesujący instrument poznany podczas koncertu.

Czekają atrakcyjne nagrody!

Na odpowiedzi czekamy do 18 czerwca 2010

Dział Organizacji Widowni, Promocji i Reklamy
tel. 52 321 25 50, email: promocja@filharmonia.bydgoszcz.pl  
Andrzeja Szwalbego 6, 85-080 Bydgoszcz

galeria

wsparcie finansowe  

tnoik
BSB_logo_RGB
kiwanis

darczyńcy

um
jago
pelikan
gazownia_05.2010_2
coca-cola
holkap_nowe

ewans_nowe
swa
Bilety 24