Dzień Dziecka w filharmonii
2009-06-0101.06.09 (pon.)
Wykonawcy:
Dziecięcy zespół muzyki dawnej
Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej
Danuta i Witold Danielewiczowie kierownictwo Zespołu
Adriana Kortas prowadzenie
Repertuar:
śpiewy i tańce od średniowiecza do baroku
Koncert pod patronatem Piotra Całbeckiego
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl
Muzyka, śpiew i taniec towarzyszą człowiekowi od pradziejów i od zawsze dostarczały nam niezwykłych przeżyć i emocji. Dzięki muzyce świat wydaje nam się piękniejszy, życie bardziej radosne, a odczucia i odbierane bodźce bardziej intensywne, barwne i ciekawe. Każdy człowiek ma naturalną potrzebę zabawy i ruchu i zaspokaja ją właśnie śpiewając, tańcząc, grając na instrumentach muzycznych lub po prostu słuchając muzyki.
Z okazji Dnia Dziecka oferujemy naszym najmłodszym słuchaczom niepowtarzalne muzyczne widowisko. Będzie można zobaczyć dawne dworskie tańce i przepiękne, bajecznie kolorowe, stylowe stroje, usłyszeć muzykę i poznać wygląd oraz brzmienie starych instrumentów, jak krumhorn, cornamause, kortholt, szałamaja, fidel, rebec, chrotta, viola da gamba i wiele innych. A to wszystko za sprawą naszego gościa – specjalnie zaproszonego na obchody święta wszystkich dzieci do Bydgoszczy – Dziecięcego zespołu muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua”. Zespół został założony w 1975 przez małżeństwo muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów w Poniatowej (woj. lubelskie). Początkowo zespół liczył ok. 30 członków, z biegiem czasu rozrastał się i dzisiaj do zespołów, będących pod opieką Danuty i Witolda Danielewiczów, należy ponad 300 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 18 lat. Młodzi, początkujący adepci muzyki umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie „Szczygiełki” w zależności od predyspozycji i umiejętności muzycznych. Po początkowej edukacji chóralnej możliwe jest zdawanie egzaminów wstępnych do zespołu „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i in.
Repertuar „Scholares Minores” składa się wyłącznie z utworów komponowanych przez kompozytorów polskich i obcych, powstałych w okresie od średniowiecza do baroku. Oprócz śpiewu, członkowie zespołu wykonują również dawne tańce akompaniując sobie na oryginalnych instrumentach z epoki. Całości prezentacji dopełniają bajecznie kolorowe, stylowe stroje. Zespół „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i chór „Szczygiełki” (a później także inne, sukcesywnie powstające zespoły artystyczne) wykonali, od początku działalności, ok. 2300 koncertów biorąc także udział w festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce i poza granicami kraju uzyskując najwyższe nagrody i wyróżnienia. Podczas licznych podróży (do 1.01.2010 – 103 podróże artystyczne) odwiedzili: m in. Australię, USA, Kanadę, Meksyk i wiele innych.
Jak bawili się nasi przodkowie na średniowiecznych ulicach, renesansowych dworach i w barokowych pałacach? Jak śpiewali, tańczyli i przy jakiej muzyce? Zabierzemy Was w fantastyczną, muzyczną podróż po epokach – od średniowiecza po barok!
KONKURS
„Moje wrażenia z Dnia Dziecka”
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie przygotowanym specjalnie dla naszych najmłodszych melomanów.
Ten, kto aktywnie uczestniczył w koncercie bez problemu poradzi sobie z naszymi pytaniami konkursowymi, które umieszamy poniżej:
- Pierwsza kategoria – pisemna:
- czym charakteryzowały się stroje w jakich wystąpili członkowie Zespołu?
- wymień i krótko opisz przynajmniej trzy instrumenty poznane podczas koncertu;
- czego interesującego dowiedziałeś się z koncertu?
- Druga kategoria – plastyczna:
- przedstaw najciekawsze stroje w jakich wystąpili członkowie Zespołu;
- narysuj najbardziej interesujący instrument poznany podczas koncertu.
Czekają atrakcyjne nagrody!
Na odpowiedzi czekamy do 18 czerwca 2010
Dział Organizacji Widowni, Promocji i Reklamy
tel. 52 321 25 50, email: promocja@filharmonia.bydgoszcz.pl
Andrzeja Szwalbego 6, 85-080 Bydgoszcz
galeria
wsparcie finansowe
darczyńcy