Wydarzenie

Dzień Europy

2009-05-08
Filharmonia

08.05.09 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Wojciech Michniewski
 dyrygent
Janusz Wawrowski skrzypce

Repertuar:

Wieniawski – Koncert skrzypcowy d-moll
Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata”

KONCERT POD PATRONATEM
PIOTRA CAŁBECKIEGO
MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

flagi

Dzień Europy przypomina o dacie 9 maja 1950, kiedy to Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948–1952, ogłosił swoją deklarację – plan Schumana. Plan ten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw w górnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, i uważany jest dziś za „pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej”. Państwa członkowskie Unii Europejskiej świętują w tym dniu, a od 5 lat obchodzą tę datę uroczyście też Polacy. W Filharmonii uczcimy Dzień Europy specjalnym koncertem.

Usłyszymy Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego, który jest najpopularniejszym i najczęściej nagrywanym dziełem kompozytora, od początku wzbudzając entuzjazm krytyków i publiczności. Powstawał wyjątkowo długo. Pomysł Koncertu narodził się zimą 1855, zrealizowany został jednak dopiero po upływie siedmiu lat, a nawet po pierwszym wykonaniu na koncercie Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego 9 grudnia 1862, doskonalony był jeszcze w następnych latach, toteż drukiem ukazał się dopiero w 1870.

Partie solowe w tym utworze wykona Janusz Wawrowski (ur. 1982), jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. W 2004 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Doskonalił swoje umiejętności w Kunstuniversität w Grazu (KUG), w klasie profesora Yaira Klessa, a także u Salvatore Accardo we Włoszech. Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w salach koncertowych Polski i Europy, zbierając przychylne opinie krytyków muzycznych, jest laureatem czołowych nagród wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Ponadto pod batutą Maestro Wojciecha Michniewskiego nasza Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje IX Symfonię e-moll „Z Nowego Świata” Dvořáka. Zainspirowana folklorem amerykańskim jest z pewnością najwybitniejszym dziełem symfonicznym, które powstało w XIX-wiecznej Ameryce. Stanowi ono podsumowanie dorobku symfonicznego czeskiego kompozytora, będąc jednocześnie najbardziej znanym i popularnym dziełem tego gatunku w jego twórczości. Tytuł “Z Nowego Świata” był często przez krytykę rozumiany opacznie: doszukiwano się w tej symfonii próby stworzenia nowego amerykańskiego stylu, tropiono też wpływy ludowej muzyki ówczesnej Ameryki, zarówno pieśni indiańskich, jak i śpiewanych przez Murzynów negro spirituals. Sam kompozytor tak wyrażał się o swojej symfonii: „Sprawi mi ogromnie dużo radości i będzie zasadniczo różnić się od poprzednich moich symfonii. Ano, każdy, kto ma „nosa”, musi wyczuć wpływ Ameryki. „Z Nowego Świata”, to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata… U nas w domu zaraz zrozumieją, co miałem na myśli”. I dodawał: „Jest to – i zawsze będzie – czeska muzyka”.

Prawykonanie IX Symfonii odbyło się w nowojorskiej Carnegie Hall 15 grudnia 1893. Dyrygował Anton Seidl. Sam kompozytor nie był obecny na koncercie; swój bilet oddał znajomemu, który bardzo pragnął usłyszeć to dzieło. Koncert okazał się wielkim sukcesem, a utwór jest do dziś najczęściej wykonywaną symfonią Dvořáka.

Bilety 24