Wydarzenie

Fenomenalny dyrygent Marc Minkowski (Francja)

2009-11-17
filharmonia

17.11.09 (wt.)

Wykonawcy:

Sinfonia Varsovia
Henri Demarquette wiolonczela

Repertuar:

Olivier Greif – Koncert wiolonczelowy
Beethoven – II Symfonia D-dur
Beethoven – V Symfonia c-moll

KONCERT Z CYKLU „WIELCY ARTYŚCI W FILHARMONII”

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.eBilet.pl

patroni medialni: radiopikrmfclassictvpbydgoszcz

Cultures Franceculturesfrance

MARC MINKOWSKI sławny dyrygent z kraju nad Sekwaną, nowy szef Sinfonii Varsovii po raz pierwszy w Bydgoszczy –
„najwybitniejszy żyjący dyrygent francuski”
„jeden z największych współczesnych dyrygentów”
„czarodziej z Francji”
„dziś jeden z najlepszych dyrygentów świata”

– to niektóre komplementy, jakie regularnie towarzyszą nazwisku tego francuskiego dyrygenta o polskich korzeniach na łamach światowej prasy.

„Ma w sobie coś z tańczącego misia… Z rozpalonych do białości muzyków wyciska wszystko, co da się wycisnąć” – a tak napisał o nim w Tygodniku Powszechnym krakowski dziennikarz i krytyk muzyczny Stefan Rieger.

Marc Minkowski jest od kilku lat częstym gościem w naszym kraju. Artysta, urodzony w 1962, jest Francuzem, ale z polskimi korzeniami. Pradziadek dyrygenta August Minkowski był warszawskim bankierem, mieszkał na ulicy Fredry, miał dom w Otwocku. Jeden z jego czterech synów Eugeniusz, psychiatra wykształcony w Petersburgu, osiadł w Paryżu. Ojciec Marca mówił jeszcze trochę po polsku. M. Minkowski studiował grę na fagocie i dyrygenturę. W 1982 założył zespół Les Musiciens du Louvre-Grenoble, specjalizujący się w muzyce europejskiego baroku, z którym występował w najważniejszych salach koncertowych świata i nagrał wiele płyt. Światową sławę zyskał jako znakomity interpretator muzyki dawnej i cały czas poszerza swe zainteresowania muzyczne. – „Jest we mnie coś z doktora Jekylla i mister Hyde’a” – mówił w 2006 w Warszawie – „Lubię zmieniać styl. Stałem się znany dzięki utworom z XVII i XVIII wieku, teraz chcę, by publiczność poznała moje drugie oblicze.”

W marcu ubiegłego roku Marc Minkowski przyjął funkcję nowego szefa muzycznego orkiestry Sinfonia Varsovia na lata 2008–2012. Rzadko się zdarza, by tak sławny w świecie artysta chciał na tak długo wiązać się z polskimi zespołami, i ten fakt niewątpliwie świadczy o najwyżej klasie Sinfonii Varsovii.

Oto jak doszło do tego doniosłego wydarzenia dla warszawskiej orkiestry:

Marc Minkowski – „Szef orkiestry Janusz Marynowski zaproponował mi stałą współpracę. Nie odpowiedziałem od razu. Ale to zbiegło się z przełomowym okresem w mojej karierze. Chciałem poświęcić się innemu niż barokowy repertuarowi – romantycznemu i współczesnemu – i pracować nad nim stale z jedną, wybraną orkiestrą. Miałem do wyboru dziesiątki orkiestr, z którymi wcześniej grałem. Ale po namyśle wybrałem Sinfonię Varsovię, która ma dobrą renomę we Francji. A w trzy miesiące później zostałem jej dyrektorem muzycznym.”

„Orkiestra Sinfonia Varsovia będzie teraz moim drugim dzieckiem, po moim pierwszym, jakim jest Les Musiciens du Louvre. Bardzo się cieszę, że mogę się związać z tak dobrą orkiestrą” – powiedział francuski dyrygent. Legendarny skrzypek i dyrygent Sir Yehudi Menuhin tak wyraził się o swej współpracy z Sinfonią – „Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca, w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia.”

Sinfonia Varsovia powstała w roku 1972 przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Zespół szybko się usamodzielnił i zaczął koncertować na całym świecie. Jest wysoko ceniony zarówno przez krytykę, jak i przez publiczność. To nietypowa orkiestra, bowiem od początku istnienia nie miała stałego dyrygenta, współpracowała natomiast z wieloma artystami. W ciągu ponad 25 lat działalności zyskała opinię świetnego zespołu gotowego podjąć każde wyzwanie artystyczne. Występuje z najlepszymi dyrygentami, wśród których znaleźli się m.in. Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki i Mścisław Rostropowicz oraz światowej sławy solistami, takimi jak José Carreras, José Cura, Placido Domingo, Mścisław Rostropowicz, Andreas Vollenweider czy Frank-Peter Zimmerman. Od sześciu lat dyrektorem artystycznym jej pomniejszonego składu, znanego jako Polska Orkiestra Kameralna, jest brytyjski skrzypek Nigel Kennedy. Marc Minkowski jako szef muzyczny całej Sinfonii Varsovii rozpoczął pracę w czerwcu 2008.

Prezentację wielkiej symfoniki Beethovenowskiej dopełni Koncert na wiolonczelę Oliviera Greifa. Zmarły przed dziewięciu laty francuski kompozytor (1950–2000) urodził się w rodzinie polskich Żydów. Zaczął komponować w wieku 9 lat. Studiował w Konserwatorium Paryskim i Juilliard School. Skomponował około 100 dzieł, M. Minkowski tak się wypowiada o jego twórczości: To rodzaj muzyki współczesnej, który bardzo lubię. Znaliśmy się osobiście, jego ojciec przeżył Auschwitz, też pochodził z polskiej rodziny.

Partie solowe zagra na włoskim instrumencie Goffredo Cappa z 1697 Henri Demarquette, laureat wielu prestiżowych konkursów wiolonczelowych. „Henri Demarquette to muzyk pasjonat o błyskotliwej osobowości. Na wiolonczeli gra tak, jak gdyby „ogarniał głębię ciemnego lasu”. Żadne z jego pociągnięć smyczkami nie pozostawia słuchacza obojętnym, gdyż  budzi w muzyce to, co nieświadome. (Le Monde de la Musique).

Henri Demarquette (ur. 1970) w wieku 13 lat rozpoczął studia w Conservatoire National Superieur de Musique w Paryżu pod kierunkiem Philippe’a Mullera i Maurice’a Gendrona. Swe umiejętności doskonalił u Pierre’a Fourniera i Paula Torteliera oraz Jánosa Starkera w Bloomington w Stanach Zjednoczonych.

Mając zaledwie 14 lat dał swój pierwszy recital w Théâtre du Châtelet, w wieku 17 lat dokonał nagrań dla telewizji publicznej France 3 z pianistką Hélene Grimaud. Młody artysta zwrócił na siebie uwagę Lorda Yehudi Menuhina, na zaproszenie którego wystąpił w Pradze i Paryżu z Koncertem wiolonczelowym Dvořáka. Błyskawiczna, międzynarodowa kariera otworzyła mu drzwi do najważniejszych sal koncertowych, w których grał ze światowej sławy orkiestrami. Henri Demarquette regularnie wykonuje dzieła muzyki współczesnej, a sięga zazwyczaj po unikalne utwory. Kreuje dzieła, pozostając w ścisłym kontakcie z ich autorami, największymi kompozytorami współczesnymi, jak np. Olivier Greif, Pascal Zavaro, Eric Tanguy, Florencji Mulsant, Alexander Gasparov. Otwartość artystyczna Dem arquette’a jest odzwierciedlona w eklektycznym charakterze jego dyskografii, którą wieńczą liczne nagrody zdobyte we Francji i za granicą. Académie des Beaux Arts uhonorowała wiolonczelistę Nagrodą Fundacji Cino i Simone Del Duca. Henri Demarquette gra na wiolonczeli z 1697 włoskiego lutnika Goffredo Cappy.

Marc Minkowski – biografia
Marc Minkowski – o sobie, swojej muzyce, orkiestrze i o polskich korzeniach….
Sinfonia Varsovia – biografia

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24