Wydarzenie

Ferie w filharmonii – kuligiem po świecie

2012-02-14
filharmonia

14.02.12 (wt.)

Wykonawcy:

Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z MDK nr 4
Katarzyna Szewczyk
 prowadzenie
Róża Klekotko i Tomasz Jagła
z Dance Academy w Bydgoszczy wicemistrzowie Okręgu w kategorii Open

plomienie2
plomienie

Aby zadośćuczynić miłej tradycji zapraszamy na specjalne koncerty w czasie ferii tych wszystkich, którzy odpoczywają po zmaganiach z pierwszym semestrem w murach miasta, w świetlicach swych szkół, w domach kultury bądź w innych podobnych ośrodkach, lub po prostu nudzą się w domu… przy komputerze 😉

Nie zawiedziemy naszych najmłodszych słuchaczy. Oferujemy urozmaicony, bogaty program i atrakcyjne niespodzianki. KULIGEM W ŚWIAT – za oknem jeszcze nie widać białego puchu, ale śnieżnej aury z pewnością nie zabraknie w murach Filharmonii. Zapraszamy do zabawy przy muzyce z udziałem Zespołu Płomienie. Na swych stronach tak się on przedstawia: „Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” powstał w 1980 roku przy Komendzie Hufca ZHP w Bydgoszczy. Był on ściśle związany z harcerstwem, stąd jego ówczesna nazwa brzmiała Reprezentacyjny Zespół Bydgoskiego Harcerstwa. Powstał on z inicjatywy Pani Aldony Rawickiej – długoletniego kierownika Zespołu (…) Zespół w swoim repertuarze miał również widowiska muzyczno-taneczne oparte na piosenkach dziecięcych. To była taka “mała Gawęda” ówczesnego województwa bydgoskiego. W 1987 zaczęto myśleć o opracowaniu repertuaru typowo polskiego. Przy ogromnym zaangażowaniu rodziców uszyto stroje z regionu krakowskiego. To właśnie ten region stał się początkiem wielkiej przygody z folklorem polskim, która trwa do dnia dzisiejszego. Obecnie w swoim repertuarze „Płomienie” posiadają również suity z regionu kaszubskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawskiego, lubelskiego, łowickiego, rzeszowskiego, śląskiego, mieszczan żywieckich, górali żywieckich i tańce szlacheckie. W ciągu kolejnych lat żywej działalności liczba członków Zespołu zwiększyła się aż do około 120. Zespół składa się z grup tańczących i śpiewających w wieku od 5 do 23 lat oraz kapeli ludowej. (…) Bydgoszczanie znają ,,Płomienie” z koncertów, których Zespół daje na terenie miasta i województwa kilkadziesiąt rocznie. W ostatnich latach prezentuje bogactwo kultury ludowej w formie barwnych widowisk słowno – muzycznych prezentowanych szerokiej publiczności. Często reprezentuje Polskę na międzynarodowych festiwalach. W przeciągu 30 lat działalności Zespół oklaskiwany był między innymi w Bułgarii, Turcji, na Węgrzech, w Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Belgii, Danii, Turcji, Grecji, Rosji, Finlandii, Norwegii i w Niemczech. W lipcu 2003 Zespół miał zaszczyt zaśpiewać dla Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji.”

Z kolei taniec towarzyski zaprezentują nam młodzi, utytułowani już adepci tej pięknej formy pląsów na parkiecie, czyli Róża Klekotko i Tomasz Jagła z Dance Academy w Bydgoszczy. To znane i cenione Studio powstało w wyniku fuzji dwóch bydgoskich szkół tańca: Szkoły Tańca RAZ, DWA, TRZY i Studia Tańca LET’S DANCE.

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24