Wydarzenie

Filharmonia Patronowi I.J. Paderewskiemu na 149. urodziny

2009-11-06
filharmonia

06.11.09 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Wojciech Rodek dyrygent
Olga Rusina fortepian

Repertuar:

Kilar – Koncert fortepianowy
Bruckner – II Symfonia c-moll

Rok Fryderyka Chopina w Filharmonii Pomorskiej

Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Olga Rusina. Wybitna rosyjska pianistka, obecnie mieszkająca w Polsce. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, jednocześnie zajmowała się baletem oraz komponowaniem muzyki. Ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskie, następnie rozpoczęła pracę jako pedagog w Konserwatorium Uralskim oraz jako solistka i kameralistka w Filharmonii w Jekaterinburgu. Wiele koncertowała, brała udział w prestiżowych festiwalach muzycznych w Rosji, wykonując kompozycje premierowe, czasem specjalnie jej dedykowane. Jej repertuar tak solistyczny, jak i kameralny zawiera wiele arcydzieł od muzyki barokowej do współczesnej, a także 22 koncerty fortepianowe, które wykonywała pod kierunkiem wybitnych dyrygentów, takich: jak E. Serow, A. Czystiakow, A. Borejko, D. Rajskin, M. Nałęcz-Niesiołowski, M. Sanderling i in. Zrealizowała ponad 200 nagrań dla radia i telewizji, nagrała również siedem płyt CD z utworami Czajkowskiego, Liszta, Chopina, Rachmaninowa, Beethovena, Mozarta, Schuberta, Skriabina, Schumanna, Ravela, Debussy’ego. Artystka koncertuje w różnych krajach Europy – Polsce, Rosji, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Francji, Macedonii i in. Jej koncerty i nagrania są często transmitowane na antenie Polskiego Radia, a także za granicą, które cieszą się wielkim uznaniem publiczności. Olga Rusina w 1993 zamieszkała we Wrocławiu, gdzie uczy w Akademii Muzycznej i Państwowej Szkole Muzycznej II st. Wśród jej wychowanków jest wielu laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych (40 laureatów, w tym 7 nagród Grand Prix).

Koncert poprowadzi Wojciech Rodek. Przygodę z muzyką rozpoczął jako mały chłopiec od nauki gry na fortepianie – dziś mając 32 lata zaliczany jest do grona najbardziej obiecujących dyrygentów młodego pokolenia w Polsce. Potwierdzeniem tego faktu jest chociażby druga nagroda Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2002), w 2003 został półfinalistą VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Dyrygentury uczył się pod okiem Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, potwierdzając swe umiejętności w praktyce podczas prowadzenia orkiestr symfonicznych czołowych polskich scen muzycznych. W 2005 wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Funkcję tę pełnił w latach 2005-2007. Obok repertuaru symfonicznego ważne miejsce w jego działalności zajmuje opera. Jest dyrygentem zespołu “Opera Polska”, z którym występuje w Europie Zachodniej, dyrygując operami Mozarta i Verdiego.

W interpretacji Olgi Rusiny usłyszymy Concerto na fortepian i orkiestrę Kilara, skomponowane na zamówienie Warszawskiej Jesieni (1997), zadedykowane Peterowi Jablonskiemu, wybitnemu młodemu pianiście, ogłoszonemu w Szwecji “Człowiekiem Roku”. Następna pozycja programu to II Symfonia D-dur Brucknera, dedykowana Lisztowi, którą wykonuje się rzadko, choć w niej krystalizuje się styl kompozytora.

Bilety 24