Wydarzenie

Filharmonia pod gwiazdami. Muzyka ogni sztucznych

filharmonia

19.08.23 (sob.) godz. 20.00

Miejsce: Plac Krzysztofa Pendereckiego

Gmach Filharmonii lotu ptaka podczas koncertu plenerowego pod gwiazdami

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Paul Esswood dyrygent
Joanna Radziszewska sopran
Marcin Żebrowski prowadzenie

Repertuar:

Georg Friedrich Händel – Muzyka na wodzie: I Suita F-dur HWV 348
Wolfgang Amadeus Mozart – Motet “Exsultate, jubilate” na sopran i orkiestrę KV 165
Georg Friedrich Händel – Muzyka ogni sztucznych HWV 351

Muzyka na wodzie to instrumentalna kompozycja Georga Friedricha Händla, na którą składa się szereg różnych utworów (tańce, śpiewne adagia, melodie ludowe, itp.), tworzących nader powabną całość. Znamienny skład orkiestry, z uwagi na plenerowy charakter muzyki – obejmuje oprócz instrumentów smyczkowych zwielokrotnioną obsadę instrumentów dętych.

Muzyka ogni sztucznych jest suitą skomponowana przez Händla w 1749 roku na zamówienie króla Wielkiej Brytanii. Utwór miał być muzyczną oprawą pokazu sztucznych ogni urządzonego z okazji zakończenia wojny. Składa się z dwóch części – uwertury i suity małych utworów, takich jak tańce i menuety.
Obie kompozycje Händla stanowią piękny przykład barokowej muzyki rozrywkowej, przeznaczonej do wykonywania w plenerze.

Motet Exsultate, jubilate został skomponowany w 1773 roku przez 17-letniego Wolfganga Amadeusa Mozarta dla wybitnego kastrata Venanzio Rauzziniego. Premiera utworu odbyła się 17 stycznia w kościele św. Antoniego w Mediolanie. Ostatnia część kompozycji, to słynne, wirtuozowskie Alleluja, które bywa śpiewane i nagrywane jako samodzielna pieśń. Partię solo wykona sopranistka Joanna Radziszewska.

Uwaga!
Bilety z ubiegłego roku z dnia 20.08.2022 zachowują ważność. Zapraszamy do kasy biletowej w celu wymiany ich na obowiązujące w bieżącym roku.

Bilety 24