Gala operowa
2011-06-1717.06.11 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Katarzyna Hołysz sopran
Tomasz Kuk tenor
Leszek Skrla baryton
Repertuar:
Verdi – Uwertura do opery „Moc przeznaczenia”,
Aria Leonory Pace, pace… z IV aktu opery „Moc przeznaczenia”,
Aria Amelii Ma dall’arido stelo z II aktu opery „Bal maskowy”,
Aria Macduffa Ah, la paterna mano z IV aktu opery „Macbeth”
Marsz triumfalny z opery “Aida”
Puccini – Aria Cavaradossiego Recondita armonia… z I aktu
opery „Tosca”, Duet Toski i Cavaradossiego z I aktu opery „Tosca”
Bilety:
Bilety do nabycia w kasie biletowej oraz przez internet: www.ebilet.pl
Mocny, muzyczny akcent na oficjalne zakończenie sezonu Orkiestry Symfonicznej – najpiękniejsze i najsłynniejsze arie i duety dwóch największych twórców oper – Pucciniego i Verdiego.
Giacomo Puccini – król bel canta (1858- 1924) urodził się w Lukka we Włoszech, w rodzinie muzyków. Ojciec, Michele prowadził orkiestrę miejską, był także organistą w katedrze i kompozytorem muzyki religijnej. Dziad, Domenico był również kompozytorem, autorem utworów orkiestrowych i fortepianowych. Muzykami byli także pradziad Antonio i prapradziad Giacomo. W latach 1880-1883 Puccini studiował w konserwatorium w Mediolanie. Światowy rozgłos przyniosła mu najpierw opera Manon Lescaut, której premiera odbyła się 1 lutego 1893 w Turynie, a potem Cyganeria. Z późniejszych dzieł największą popularnością cieszą się: Madame Butterfly, Tosca i niedokończona Turandot – te tytuły znane są chyba każdemu. Twórczość Pucciniego łączy w sobie elementy epoki belcanta (z j. włoskiego piękny śpiew, operowa technika wokalna, wysuwająca na pierwszy plan opanowanie oddechu i najwłaściwsze postawienie głosu, pozwalające na stosowanie efektów zdumiewających blaskiem, brawurą i wirtuozowską ornamentyką) i wczesnego weryzmu (z j. łac. verus – prawdziwy, wprowadzanie do libretta realistycznych wątków fabularnych w miejsce romantycznych, bądź mitologicznych, a także rezygnacja z popisów wokalnych).
Giuseppe Verdi – król opery (1813-1891) uważany za najwybitniejszego narodowego twórcę słonecznej Italii pochodził ze skromnej, włoskiej rodziny kupców, i jego droga do sławy nie była usłana różami. Kompozytor nigdy nie zapomniał o tym, że pochodzi z prostego ludu. Przez całe życie komponował dla włoskiej publiczności opery pełne melodii ludowych i dzięki swej wspaniałej muzyce, która trafia prosto do serca, stał się jednym z najpopularniejszych kompozytorów operowych nie tylko we Włoszech, ale też w całej Europie. Drogę do sławy otworzyła 29-letniemu Verdiemu opera Nabucco, ze słynną “arią na chór” – Va pensiero, sull’ai dorate, w sumie w ciągu swego długiego życia Verdi skomponował 26 oper. Przez wieki ani muzyka Pucciniego, ani Verdiego nic nie straciła ze swej popularności, świeżości. Nadal czaruje, wzrusza, ciągle zdobywa kolejnych wielbicieli, niezmiennie króluje na deskach operowych i estradach koncertowych całego świata.