Wydarzenie

Haydn | Purcell | Telemann

filharmonia

24.03.24 (niedz.) godz. 17.00

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Rudolf Tiersch dyrygent
Michał Tyrański trąbka
Urszula Guźlecka prowadzenie

Repertuar:

Johann Pachelbel – Kanon D-dur
Georg Philipp Telemann – Sonata D-dur TWV 44:1
Joseph Haydn – Symfonia d-moll nr 26 „Lamentatione” Hob. I:26
Henry Purcell – Marsz z „Muzyki pogrzebowej dla królowej Marii”
Joseph Haydn – Symfonia f-moll nr 49 „La passione” Hob. I:49

W refleksyjnym, przedświątecznym czasie zapraszamy na muzyczną kontemplację. W programie zabrzmią dzieła przepełnione dramaturgią.  

Symfonia d-moll nr 26 „Lamentatione” została skomponowana przez J. Haydna na czas Wielkiego Tygodnia, ale nie ma pewności co do konkretnej daty (1768 lub 1769). Dzieło to było przełomowe w historii jego symfonii. Napisał ich ponad sto – jednak aż do tego czasu były to kompozycje o zupełnie odmiennym charakterze. Ta symfonia zmieniła charakter twórczości Haydna z żywych, wesołych tonacji na pełne refleksji, którymi nawiązywał do nurtu Sturm und Drang. W tym samym okresie twórczości powstała jego Symfonia f-moll nr 49 „La passione”. Według legendy Haydn napisał ją w stanie bliskim śmierci. Nastrój poszczególnych części zdradza silne emocje targające twórcą – od melancholii, przez namiętne wzburzenie, aż po powściągliwość widoczną w części III.

Muzyka pogrzebowa dla królowej Marii Henry’ego Purcella została napisana 28 grudnia 1694 roku na uroczystości pogrzebowe monarchini. Opracowane przez Purcella sentencje żałobne wyrażone są poprzez pełne goryczy, surowe brzmienia oddające żal po odejściu władczyni. Podczas koncertu zabrzmi powolny, uroczysty Marsz.

Bilety 24