Wydarzenie

Jan Paweł II in memoriam – w 3. rocznicę śmierci

2008-04-02
filharmonia

02.04.08 (śr.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Aleksander Gref
 dyrygent
Barbara Kubiak sopran
Krzysztof Gosztyła aktor
Sylwester Matczak przygotowanie Chóru
Bernard Mendlik współpraca

Repertuar:

Kilar – Angelus
Kilar – Bogurodzica
Barber – Adagio na smyczki
Bach/Krenz – Corale
Baird – Elegeia

poezja Wojtyły, Twardowskiego, Norwida, Miłosza

“Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”
Wisława Szymborska

Papiez

Mijają trzy lata od śmierci Papieża Polaka. Każdy z pewnością pamięta Jana Pawła II – jego charakterystyczną postać, kojący głos, zniewalający uśmiech, ale chyba przede wszystkim niezwykle mądre słowa, które kierował do ludzi na całym świecie. Było w nich coś, co w szczególny sposób zaskakiwało, dotykało, poruszało i wskazywało życiową drogę.

W chwili śmierci Ojca Świętego niemal cały świat pogrążył się w żałobie, odczuliśmy smutek, poczucie nagłej pustki, niepowetowanej straty, ale jednocześnie śmierć Papy wywołała powszechne poczucie jedności, skupienia, potrzebę modlitwy. Nadal Papież Polak mieszka w naszych sercach, hołubimy Go w naszej pamięci, ale muzyka, którą tak kochał, najlepiej odda należną Mu cześć w naszym imieniu.

Będziemy gościć artystów z Teatru Wielkiego w Poznaniu – na podium dyrygenckim stanie młody, 33-letni mistrz batuty Aleksander Gref, już od 1999 związany z tą sceną; partie solowe na sopran wykona zaś Barbara Kubiak, solistka poznańskiego Teatru od chwili swego debiutu w 1987. Poezję, m. in. Karola Wojtyły, usłyszymy w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły, obecnie aktora Teatru Narodowego w Warszawie. Artysta obdarzony niezwykle mocnym, radiowym głosem (2006 – otrzymał Złoty Mikrofon za „mistrzowską interpretację prozy i poezji w Teatrze Polskiego Radia”) znany jest z wielu charakterystycznych ról filmowych („Dom”, „Ogniem i mieczem”, „Chopin, pragnienie miłości”, „Dziki”).

Ceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24