Wydarzenie

Jubileusz 60-lecia pracy scenicznej Barbary Krafftówny

2007-05-23
Filharmonia

23.05.07 (śr.)

Wykonawcy:

Barbara Krafftówna
Józef Opalski, Barbara Krafftówna reżyseria
Janusz Sent konsultacja muzyczna

Repertuar:

Remigiusz Grzela – monodram “Błękitny diabeł”

Krafftowna

Na jubileusz 60-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny Remigiusz Grzela napisał monodram Błękitny diabeł, którego prapremiera odbyła się w Gdyni. Spektakl opowiada o ostatnich latach Marleny Ditrich, kobiety chorej, osamotnionej, przykutej do łóżka, która postanowiła, że świat nigdy nie zobaczy jej słabej. Barbara Krafftówna kreuje postać Marleny Ditrich, która nie jest sentymentalna, nie traktuje siebie jak gwiazdy i która wciąż ma ogromną potrzebę grania, bo żyje wtedy kiedy gra.

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 w Warszawie. W czasie wojny uczęszcza na zajęcia konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwa Galla. W 1946 wyjeżdża, wraz z grupą uczniów Studia do Gdyni, gdzie Gall tworzy Teatr Wybrzeże. Debiutuje 20 listopada 1946 w “Homerze i Orchidei”. Po trzech sezonach przenosi się wraz z reżyserem do Łodzi, potem do Wrocławia, a następnie pracuje w teatrach warszawskich: w Teatrze Młodej Warszawy, Teatrze Komedia, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Narodowym, Teatrze Syrena, Teatrze Współczesnym. Z powodzeniem bierze również udział w filmach. Film “Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Hasa, w którym gra główną rolę, został nagrodzony “Złotymi Wrotami” w San Francisco. Współpracuje też z Amerykańskim Instytutem Filmowym.

Krafftówna ma także bogatą twórczość radiową i kabaretową (występuje m.in. w Kabarecie Pod Egidą, w Kabarecie Starszych Panów). Tworzy wiele wspaniałych kreacji, które stały się kanonem gry aktorskiej. Trudno wyliczyć wszystkie nagrody i odznaczenia, które otrzymała za swoją pracę i zasługi.

ceny biletów:
15zł, 25zł

Bilety 24