Wydarzenie

Kameralnie…

filharmonia

24.04.24 (śr.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Dominika Przech skrzypce
Szymon Morus dyrygent
Konrad Mielnik prowadzenie

Repertuar:

Max Reger – Lyrisches Andante
Jan Sebastian Bach – Koncert skrzypcowy E-dur BWV 1042
Maciej Zakrzewski – Air de cour na orkiestrę smyczkową
Marco Enrico Bossi – Intermezzi Goldoniani

 

Max Reger – miłośnik J.S. Bacha, mistrz formy wariacyjnej i lirycznej miniatury instrumentalnej. Uważany za największego po Bachu kompozytora muzyki organowej. W jego twórczości znajdziemy również utwory kameralne i symfoniczne. Podczas koncertu usłyszymy Lyrisches Andante ­– popisowy utwór na orkiestrę smyczkową zakończony burleską.

Koncert skrzypcowy E-dur J.S. Bacha powstał w 1720 roku. Charakteryzuje się bardzo szlachetnym, wspólnym muzykowaniem instrumentu solowego i orkiestry. Partia skrzypiec konsekwentnie unika nastawionego na efekt, wirtuozowskiego zacięcia charakterystycznego dla współczesnych Bachowi kompozytorów włoskich. Partię solo na skrzypcach zagra bydgoszczanka – Dominika Przech laureatka międzynarodowych konkursów oraz festiwali muzycznych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Estonii, Rumunii.

Air de cour to utwór Macieja Zakrzewskiego – przedstawiciela kompozytorów młodego pokolenia, na co dzień związanego z Akademią Muzyczną w Gdańsku. W swoim dorobku posiada utwory z muzyki instrumentalnej, wokalno-instrumentalnej, kameralnej i filmowej.

Intermezzi Goldoniani Marco Enrico Bossi, włoskiego organisty, kompozytora i dyrygenta powstało w 1905 roku. Początkowo była to suita fortepianowa, później napisał ją również w wersji na orkiestrę smyczkową. Bossi był mistrzem w łączeniu różnych stylów muzycznych, a jego Intermezzi Goldoniani to piękny przykład połączenia stylu klasycznego z romantycznymi wpływami.

Koncertem zadyryguje Szymon Morus – dyrektor Festiwalu Sopot Classic, nowy dyrektor Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Bilety 24