Wydarzenie

Klasyka i jazz

2007-02-02
filharmonia

02.02.07 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna FP
Wojciech Michniewski
 dyrygent
Andrzej Bauer wiolonczela
Zbigniew Wegehaupt gitara basowa
Cezary Konrad perkusja
Piotr Olszewski gitara akustyczna, elektryczna

 

Repertuar:

Gulda – Jazz cello concerto
R. Strauss – Poemat symfoniczny “Dyl Sowizdrzał”, op. 28
Czajkowski – Uwertura Hamlet, op. 67

Michniewski

Pragniemy zaprosić do Filharmonii na niecodzienny koncert, w którym – w zgodzie zupełnej – zabrzmią muzyka klasyczna i improwizacje jazzowe.

Usłyszymy Jazz cello concerto autorstwa jednego z największych ekscentryków klasycznej sceny muzycznej, pianisty i kompozytora Friedricha Guldy. Jest to utwór niekonwencjonalny, fantastyczny fajerwerk muzycznych pomysłów. Zawiera elementy muzyki rockowej i jazzowej, jest w nim także miejsce na zabawną improwizację. Znajdujemy tu konfrontację stylów i gatunków. Niezwykle efektowna partia wiolonczeli zestawiona jest z nietypowym składem orkiestry (tylko sekcja instrumentów dętych, kontrabas, gitary elektryczne, zestaw perkusyjny).
W II części koncertu – pełen wdzięku i dowcipu poemat symfoniczny Wesołe psoty Dyla Sowizdrzała Richarda Straussa, który oszałamia spontaniczną werwą i nieokiełzanym humorem oraz po raz pierwszy w sali koncertowej FP Uwertura-fantazja f-moll wg Szekspira pt. Hamlet Czajkowskiego.

Orkiestrę poprowadzi jeden z czołowych polskich dyrygentów maestro Wojciech Michniewski. Wystąpią: Andrzej Bauer, wybitny polski wiolonczelista, laureat m.in. prestiżowego Konkursu ARD w Monachium, “Praskiej wiosny” oraz nagrody Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Znakomici jazzmani: Zbigniew Wegehaupt – należy do ścisłej czołówki naszych basistów, występował i nagrywał z najlepszymi artystami (Seifertem, Ptaszynem Wróblewskim, Namysłowskim, Sojką), Cezary Konrad – studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie, jeden z najlepszych polskich perkusistów jazzowych (od wielu lat nieprzerwanie zajmuje I miejsce w tej kategorii według miesięcznika Jazz Forum) oraz bydgoski gitarzysta Piotr Olszewski – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w 1993, jest także absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, oprócz działalności pedagogicznej nagrywa, komponuje i aranżuje, realizując szereg muzycznych projektów w różnych kierunkach muzycznych – od piosenki, muzyki instrumentalnej do jazzu.

Ten koncert może zadowolić różnorodne gusta muzyczne.
Warto posłuchać!

ceny biletów:
od 15zł do 28zł

Bilety 24