Wydarzenie

Koncert dla mamy

2008-05-26
filharmonia

26.05.08 (pon.)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk
, dyrygent
Arnold Rutkowski, tenor
Zdzisław Pruss, prowadzenie koncertu

w programie hity muzyki operowej i operetkowej

Rutkowski

Kolejny, majowy i świąteczny koncert, bodajże najmilszy naszym sercom. W Polsce święto naszych mam po raz pierwszy obchodzono w 1923 w Krakowie, i tak czcimy je co roku 26 maja. Suche, encyklopedyczne informacje mówią krótko o tym wyjątkowym święcie:

„W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami i różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. W Anglii w XVII–XIX wieku w czwarta niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy, w którym dorosłe, pracujące dzieci wracały do domów rodziców i przynosiły podarki dla matek. W USA w 1858 roku nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni matczynej pracy (Mothers’ Work Days), od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju (Mother’s Day for Peace). W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dnia Matki (Mother’s Day). W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym. Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja.”

Arnold Rutkowski na operowej scenie zadebiutował rolą Ferrando w Cosi fan tutte Mozarta w Opera Island na Bornholmie (Dania, 2002), jeszcze jako student łódzkiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2005 jako trzykrotny stypendysta Ministra Kultury. W 2007 zadebiutował na scenie Opery Narodowej partią Rodolfa w Cyganerii Pucciniego. Tę popisową partię tenorową z ogromnym powodzeniem wykonywał już wcześniej na scenach operowych Francji, Belgii i Holandii. Od 2006 jest pierwszym tenorem Opery Wrocławskiej, a w jego repertuarze znajdują się największe pierwszoplanowe partie tenorowe takie jak Rodolfo w Cyganerii Pucciniego, Duca w Rigoletto, Alfredo w Trawiacie, Eduardo w Dniu królowania oraz Ismaele w Nabucco Verdiego, Don Jose w Carmen Bizeta, Stefan w Strasznym dworze i Jontek w Halce Moniuszki, a także Eisenstein i Alfred w operetce Zemsta nietoperza Straussa. Współpracował z tak znamienitymi reżyserami, jak Jonathan Miller, Mariusz Treliński, Michał Znaniecki czy Jurii Aleksandrov oraz najwybitniejszymi polskimi dyrygentami. Zapraszany był do udziału w Festiwalach Operowych w Rheisnbergu i Wernigerode (Niemcy) oraz w Sankt Moritz i Basel (Szwajcaria). Jest gościem koncertów i gal operowych organizowanych przez Bogusława Kaczyńskiego (Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy), współpracuje także z Warszawskim MTM Operetka występując m.in. z Wiesławem Ochmanem w koncertach „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”. Głos Arnolda Rutkowskiego został doceniony m.in. w Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, gdzie został laureatem II nagrody (I nie przyznano) oraz wiedeńskim Konkursie Klassikmania, w którym zdobył nagrodę wiedeńskiej publiczności. W 2007 otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego śpiewaka.

Ceny biletów: od 20zł do 40zł 

Bilety 24