Wydarzenie

Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

2009-05-15
filharmonia

15.05.09 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jerzy Swoboda
 dyrygent
Karolina Zgorzelska fortepian
Tomasz Zgorzelski fortepian
Michalina Radzińska skrzypce
Ingrida Gapova sopran

Repertuar:

Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Donizetti – Piangete voi?… Al, dolce guidami… scena finałowa
aria Anny Boleny z II aktu opery Anna Bolena
Massenet – Obeissons quand leur voix appelle: Gavotte
aria Manon z opery Manon
Poulenc – Koncert na dwa fortepiany

Swoboda

W Filharmonii zaprezentują się młodzi utalentowani artyści, najlepsi dyplomanci bydgoskiej Akademii Muzycznej. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Maestro Jerzego Swobody. Koncert zapowiada się bardzo interesująco. W interpretacji Michaliny Radzińskiej usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena, który zajmuje dziś czołowe miejsce w literaturze skrzypcowej. Cechuje go doskonała równowaga między stylem koncertowym i symfonicznym, a zarazem niezwykły dobór tematów odpowiadających znakomicie charakterowi instrumentu solowego, który traktowany jest raczej śpiewnie niż wirtuozowsko.

Sopranistka Ingrida Gapova wykona partie solowe w scenach i ariach z oper: „Manon” Masseneta oraz „Anna Bolena” Donizettiego. „Sukces, triumf, obłęd; zdawało się, że publiczność wręcz oszalała” – tak Gaetano Donizetti opisywał w liście do żony prapremierowy wieczór „Anny Boleny”. Publiczność tę stanowili znawcy i wielbiciele sztuki operowej – mediolańczycy, którzy 26 grudnia 1830 zebrali się w Teatro Carcano, by poznać nowe dzieło cenionego kompozytora.

Natomiast w Koncercie na dwa fortepiany i orkiestrę Francisa Poulenca, który jest jedną z najbardziej znanych i kunsztownych jego kompozycji, wirtuozerią popiszą się Karolina i Tomasz Zgorzelscy.

sponsor: Prezydent Miasta Bydgoszczy

Bilety 24