Wydarzenie

Koncert finałowy Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”

filharmonia

14.11.14 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Ian Hobson dyrygent (Wlk.Bryt.)

Bilety:

Uprzejmie informujemy, że koncerty Finałowe III etapu – X Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów “Arthur Rubinstein in memoriam” odbędą się w dniu 13 listopada 2014 o godz. 18. Osoby, które zakupiły bilety na koncerty 14 i 15 listopada prosimy o kontakt  z kasą biletową FP tel. 52 321 02 34

Od 1993 w Bydgoszczy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Pomysł zrodził się pod wpływem słów samego Artura Rubinsteina, który koncertując w nowo zbudowanej sali Filharmonii Pomorskiej, w roku 1960 powiedział: „Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować koncerty międzynarodowe.” Realizując myśl wielkiego pianisty, Ewa Stąporek – Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, zainicjowała międzynarodowy konkurs przeznaczony dla młodych pianistów. Patronat nad konkursem objęła małżonka A. Rubinsteina Aniela Młynarska-Rubinstein, obecnie Ewa Rubinstein, córka; która ufundowała specjalną nagrodę im. Anieli Rubinstein. W konkursie mogą brać udział pianiści w wieku od 14 do 21 lat. Dotąd swoje talenty zaprezentowało kilkudziesięciu młodych pianistów z 15 krajów świata: Białorusi, Chile, Chorwacji, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Program konkursowy jest niezwykle trudny i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Wśród nich znajdują się kompozycje Karola Szymanowskiego: Mazurki z op. 50, Wariacje b-moll op. 3, Serenada Don Juanaz cyklu Maski op. 34. Młodzi pianiści zmierzą się także z formami Chopinowskimi, z sonatami Haydna, Mozarta, Beethovena, Schumanna, Liszta, Schuberta. W finale wykonają z orkiestrą jeden z koncertów Beethovena, Chopina, Saint-Saënsa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Szymanowskiego.

Jubileuszowy X MIĘDZYNARODOWYKONKURS MŁODYCH PIANISTÓW “Arthur Rubinstein in memoriam” odbędzie się w dniach 11-15 listopada 2014. Wówczas zmierzą swe talenty młodzi, utalentowani pianiściw wieku od 17 do 21 lat z Polski i ze świata przed jury w składzie:

ADAM HARASIEWICZ Polska (Salzburg) – przewodniczący
EWA OSIŃSKA Polska (Paryż)
IAN HOBSON USA
JERZY GODZISZEWSKI Polska (Bydgoszcz)
JAN POPIS Polska (Warszawa) – dyrektor artystyczny.

W czwartek, 13 XI i w piątek, 14 XI o godz. 18 odbędą się w Filharmonii finałowe koncerty. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Ian Hobson – angielski pianista, dyrygent i pedagog. Studiował grę na fortepianie i organach w RoyalAcademy of Music, potem kontynuował studia na uniwersytecie w Cambridge. Następnie studiował grę na fortepianie i klawesynie na uniwersytecie w Yale (USA). W 1981 zdobył pierwszą nagrodę w Leeds International Piano Competition, co zapoczątkowało jego międzynarodową karierę. Zdobył również srebrne medale na międzynarodowych konkursach im. Artura Rubinsteina i L. van Beethovena. Studiował u tak wybitnych nauczycieli, jak Sydney Harrison, WardDavenny, Claude Frank i MenahemPressler. W 2010 artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu “Chopin i jego Europa”.

A oto tegoroczni konkursowicze:

1. BIES TYMOTEUSZ Polska
2. BYRDY ŁUKASZ Polska
3. DUDA MATEUSZ Polska
4. GACKA DOMINIKA Polska
5. HAFTMAN ARTUR Polska
6. KUSZLIK JAKUB Polska
7. LI TIAN Chiny
8. LOSITO NICOLA Italia
9. ANA MANASTIREANU Rumunia
10. MIKOŁAJCZYK ŁUKASZ Polska
11. NEHRING SZYMON Polska
12. SEKRECKI CYPRIAN Polska
13. SKŁODOWSKI BARTOSZ Polska
14. WIECZOREK MARCIN Polska
15. XU JAMES Chiny
16. ZALESKA NATALIA Polska

unnamed
Bilety 24