Wydarzenie

Koncert karnawałowy

filharmonia

16.01.15 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Zygmunt Rychert dyrygent, organy Hammonda
Anna Fabrello sopran

Repertuar:

Elgar – Pomp and Circumstance
Fibich – Poemat
Strauss – walce i polki
M. Jarre – Fantazja nt. muzyki z filmu „Doktor Żiwago”
Bernstein – Aria Kunegundy z operetki „Kandyd”
Offenbach – Aria ze śmiechem z operetki „Perichola”
Loewe – Aria Elizy Przetańczyć całą noc z musicalu „My Fair Lady”
Kálmán – Czardasz Silvy z operetki „Księżniczka czardasza”

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Zapraszamy Klubowiczów i Melomanów posiadających bilet na koncert 16 stycznia 2015 na spotkanie z dyrygentem Zygmuntem Rychertem, które odbędzie się tego samego dnia o godz. 18 w sali koncertowej Filharmonii.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o potwierdzenie przybycia tel. 52 321 07 56 lub obsluga.widza@filharmonia.bydgoszcz.pl

Zygmunt Rychert, niezwykle ceniony mistrz batuty i pedagog, założyciel i wieloletni szef orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, w latach 1982–1984 i 1986–1989 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Państwowej Opery w Bydgoszczy, do niedawna także wykładowcą bydgoskiej Akademii Muzycznej. Otóż artysta ma wielką pasję, o której nie każdy wie, mianowicie – organy. Rozmiłował się w tym instrumencie absolutnie, sam doskonale na nich gra, buduje!, a także otacza opieką zabytkowe, zaniedbane. Zebrał bogatą dokumentację losów instrumentów znajdujących się w pomorskich kościołach. Tym razem częsty gość bydgoskiej Filharmonii wystąpi w podwójnej roli, bowiem zagra także na organach, ale elektrycznych Hammonda. Solistka koncertu sopranistka Anna Fabrello jest absolwentką Wydziału Wokalno – Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Brygidy Skiby. Od 2005 solistka Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a także wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dźwięk organów Hammonda stał się podstawowym tworzywem dla niemal każdego gatunku muzyki od momentu ich powstania. Zostały skonstruowane przez amerykańskiego zegarmistrza Laurensa Hammonda, premiera instrumentu nastąpiła w 1935 i głównie rozbrzmiewał on w kościołach. Organy jednakże zdobyły bardzo szybko ważne miejsce w różnych gatunkach muzycznych, nie tylko sakralnych, opanowały także rock i jazz. Wielbiciele tego wręcz kultowego instrumentu mówią, że ma niepowtarzalny i ponadczasowy dźwięk, majestatyczny i sugestywny. W Otwocku powstał Klub Miłośników Organów Hammonda, który organizuje spotkania swoich członków oraz koncerty. Honorowymi członkami klubu są tacy artyści, jak jazzman Wojciech Karolak czy bluesman Paweł Serafiński.

AnnaFabrello1
Bilety 24