Wydarzenie

Koncert muzyki barokowej

2009-09-27
filharmonia

27.09.09 (niedz.)

Wykonawcy:

Collegium Vocale Gent (Belgia)
Freiburger Barockorchester (Niemcy)
Marcus Creed dyrygent
Christina Landshamer sopran
Colin Balzer tenor

Repertuar:

Händel – Chandos Anthems

Anthem, pierwotnie angielski odpowiednik „europejskiego” łacińskiego motetu, czyli utwór na chór a cappella o treści religijnej z narodowym, angielskim tekstem w drugiej połowie XVIII w. staje się utworem wokalno-instrumentalnym, z udziałem solistów i partiami chóralnymi. Swój najdoskonalszy kształt otrzymuje anthem w twórczości Händla. W latach 1717-1719 przebywając w zamku Cannon, na zaproszenie księcia Chandos, tworzy on 11 utworów znanych jako Chandos Anthems.

COLLEGIUM VOCALE GENT powstało w 1970 i był to wówczas jeden z pierwszych zespołów stosujących nowe techniki wokalne w muzyce baroku, czym zwrócił na siebie uwagę największych autorytetów w dziedzinie muzyki barokowej. W połowie lat 80. zespół miał już ugruntowaną międzynarodową renomę i był zapraszany do wszystkich najważniejszych sal koncertowych i festiwali w Europie, Izraelu, USA, Rosji, Południowej Ameryki, Japonii, Hongkongu i Australii. Artyści tworzą idealną kombinację głosów do wykonawstwa zarówno renesansowej polifonii, klasycznych i romantycznych oratoriów, jak też muzyki współczesnej. Jednak muzyka baroku, a zwłaszcza dzieła Bacha i Händla są najważniejszymi pozycjami w repertuarze zespołu. Od 2009 CVG rozpoczęło współpracę z Accademia Chigiana w Sienie w wykonawstwie najważniejszego repertuaru symfonicznego oraz w celu poszukiwania śpiewaków na europejskim poziomie. Zespół ma na swoim koncie ponad 65 nagrań płytowych, dokonanych głównie dla Harmonia Mundi France i Virgin Classics, współpracuje z wieloma orkiestrami barokowymi takimi, jak Freiburger Barockorchester i Ricercar Consort, a także z tradycyjnymi orkiestrami symfonicznymi, jak Royal Concertgebouw Orchestra, Vienna Philharmonic czy Royal Flemish Philharmonic. Oprócz Philippe’a Herreweghe’a zespół współpracuje z takimi sławnymi dyrygentami, jak Sigiswald Kuijken, René Jacobs, Daniel Reuss, Philippe Pierlot, Paul Van Nevel, Bernard Haitink, Ivan Fischer, Marcus Creed, James Wood czy Peter Phillips.

Krytyk muzyczny James R. Oestreich tak oto zachwycał się na łamach New York Timesa: „Freiburger Barockorchester, znana z […] nagrań operowych i innych cenionych projektów, jest prawdopodobnie najbardziej energetyczną grupą muzyczną działającą obecnie na międzynarodowej scenie muzyki dawnej”. (marzec 2007).

Koncert poprowadzi Marcus Creed, angielski dyrygent, wykładowca dyrygentury w Musikhochschule w Kolonii oraz dyrektor artystyczny SWR Vokalensemble Stuttgart, zaś wokalne partie solowe wykonają: niemiecka sopranistka Christina Landshamer, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych oraz kanadyjski tenor Colin Balzer, zwycięzca m.in. renomowanych konkursów w ‘s-Hertogenbosch i ARD.

Bilety 24