Wydarzenie

Koncert muzyki brazylijskiej

filharmonia

18.06.14 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
José Maria Florêncio dyrygent
Arnaldo Savegnago & Quinteto Musiart w składzie:
Arnaldo Savegnago cavaquinho
Yáskara Sperhacke śpiew
Fabrício Luís Savegnago cavaquinho
Fernando Savegnago gitara
Alexandre Pompermaier klarnet
André Luis Michalski instrumenty perkusyjne

Repertuar:

W programie utwory kompozytorów brazylijskich Alberto Nepomuceno , Ernani Aguiar, Liduino Pitombeira, Beetholven Cunha, Luiz Gonzaga, Arnaldo Savegnago, Waldir Azevedo

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Nikt inny nie odda żywiołowego charakteru muzyki brazylijskiej tak, jak rodowity Brazylijczyk oraz przybyły z tego dalekiego, egzotycznego kraju, na specjalne zaproszenie, zespół muzyki choro. Takie połączenie gwarantuje wieczór pełen niezapomnianych wrażeń. Szef dyrygent bydgoskich kameralistów José Maria Florêncio, także altowiolista i kompozytor, urodził się w Brazylii, tam, w Belo Horizonte studiował na Universidade Federal de Minas Gerais. Następnie swoje umiejętności doskonalił m.in. w nowojorskiej Juilliard School of Music i wiedeńskim Musikhochschule. W 1985 przyjechał do Polski, ukończył warszawską Akademię Muzyczną i rozpoczął karierę dyrygencką. Współpracował z wieloma ośrodkami muzycznymi w kraju, prowadząc koncerty symfoniczne i kameralne oraz spektakle operowe, operetkowe i baletowe. Obecnie sprawuje funkcję nowego dyrektora Orquestra Sinfónica do Teatro Municipal de Sao Paulo, jednej z ważniejszych instytucji muzycznych kontynentu południowoamerykańskiego, jest również Konsulem Honorowym Brazylii w Polsce. Artysta za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę i od wielu lat posiada polskie obywatelstwo.

Do ostatnich przedsięwzięć Capelli Bydgostiensis pod batutą J. M. Florência należą kilkutygodniowe tournée w Brazylii (2010, 2011, 2012). W 2012 ukazała się ich wspólnie nagrana płyta Classical Music from Brazil, z udziałem brazylijskiej skrzypaczki Marii F. Krug, entuzjastycznie przyjęta zarówno przez krytyków, jak i środowisko muzyczne.

Specjalni goście tego koncertu to brazylijscy artyści – zespół tradycyjnej muzyki choro Quinteto Musiart i Arnaldo Savegnago, kierownik artystyczny zespołu. Styl choro zaczął pojawiać się pod koniec wieku XIX. Powstał z mieszaniny elementów europejskich tańców salonowych, takich jak „schottisch”, walc, menuet, polka oraz portugalskiej muzyki popularnej z wpływami muzyki afrykańskiej. Choro, co znaczy po portugalskiego płacz, prawdopodobnie wywodzi się z określenia charakterystycznego, sentymentalnego sposobu grania tańców z Europy, ale według Arnaldo Savegnago jest rytmem wesołym, wibrującym, wręcz zapraszającym do tańca.

Quinteto Musiart powstał w Erexim w 2008 z inicjatywy Arnaldo Savegnago – kompozytora, nauczyciela gry na gitarze, na co dzień związanego z Conservatório Musical Concórdia, szkołą, która szczyci się niemal półwieczną tradycją nauczania muzyki na południu Brazylii. Zespół pod jego kierunkiem systematycznie udoskonala swoje umiejętności, nagrywa płyty, wiele podróżuje i koncertuje.

W 2014 odbędzie się wspólna trasa koncertowa zespołów Capelli Bydgostiensis i Quinteto Musiart pod batutą Maestro José Maria Florência.

Bilety 24