Wydarzenie

Koncert muzyki hiszpańskiej

2010-12-17
filharmonia

17.12.10 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Carlos Checa dyrygent
José Menor fortepian

Repertuar:

Albéniz – Rapsodia hiszpańska
Albéniz – Concierto fantástico
Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata”

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

W 150. rocznicę urodzin Isaaca Albéniza

Charakter muzyki hiszpańskiej doskonale oddają słowa Federico Garcíi Lorci: „Musimy stale pamiętać o tym, że piękno Hiszpanii nie jest pogodne, łagodne i spokojne, lecz gwałtowne, spalone żarem i pozbawione umiaru, a niekiedy nawet granic. Jest to piękno nie posiadające jasnego, rozumnego wzoru, o który mogłoby się oprzeć, piękno, które oślepione własnym blaskiem bije głową o mur.”

Jeden z największych wirtuozów swoich czasów, znany z kompozycji fortepianowych opartych na hiszpańskiej muzyce ludowej Isaac Manuel Francisco Albéniz miał wyjątkowo bogaty i burzliwy życiorys, przeżył 48 lat (1860–1909), a jego dorobek kompozytorski doskonale poświadcza powyższy cytat. Był genialnym dzieckiem; występował po raz pierwszy w wieku czterech lat. Gdy miał lat siedem, zdał egzaminy z fortepianu do paryskiego konserwatorium, ale nie przydzielono mu miejsca z powodu zbyt młodego wieku. W wieku piętnastu lat dawał już koncerty na całym świecie. Po krótkiej przerwie w konserwatorium w Lipsku, w 1876 poszedł na studia do Brukseli. W wieku 20 lat pojechał do Budapesztu, by podjąć wymarzone studia u samego Liszta. W latach 90. XIX wieku Albéniz mieszkał w Londynie i Paryżu i pisał głównie prace dla teatru. W 1900 na skutek choroby zaczął pisać więcej muzyki na fortepian. W swoich kompozycjach Albéniz wykorzystywał elementy ludowej muzyki hiszpańskiej, głównie andaluzyjskiej.

Wysłuchamy dwóch jego kompozycji w koncercie z udziałem hiszpańskich artystów. Na podium dyrygenckim stanie Carlos Checa, uznany w Europie mistrz batuty, zaś partie fortepianowe wykona José Menor, jeden z najbardziej utalentowanych w Hiszpanii pianistów swego pokolenia. Jest absolwentem prestiżowych uczelni – Conservatorio Superior de Música de Municipal w Barcelonie, którą ukończył w klasie fortepianu, kompozycji i dyrygentury, Royal College of Music w Londynie oraz Yale University School of Music (USA), studiował pod opieką m.in. Kevina Kennera. Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych w Hiszpanii i na arenie międzynarodowej.

współpraca

Gramophone_Records
katalonia
Bilety 24