Wydarzenie

Koncert na powitanie wiosny

2007-03-21
filharmonia

21.03.07 (śr.)

Wykonawcy:

Capella Bydgostiensis
Wiesław Kwaśny
 skrzypce, dyrygent
Krzysztof Kolberger poezja Tuwima i Gałczyńskiego

Repertuar:

Vivaldi – Pory roku

Kolberber

Zapowiadając ten koncert, wiemy, że na dzień dzisiejszy nie ma już wolnych miejsc. Niewątpliwie stało się tak, gdyż wszyscy bardzo czekamy na wybitne interpretacje poezji w wykonaniu Krzysztofa Kolbergera, a pory roku Vivaldiego są wielkim hitem sal koncertowych od blisko trzech stuleci. W części pierwszej Primavera (wiosna) wesołe melodie ptaków, szemrzące fontanny, łagodne westchnienia wiatru obwieszczają nadejście wiosny.

W Largo solo skrzypiec opowiada o drzemiącym pasterzu, podczas gdy altówka ilustruje ujadanie psa. Estate ilustruje letarg natury i ludzi upływający jednostajnie w palącym słońcu. Zrywa się gwałtowny wicher, zamieniający się w nagłą ulewę i burzę: potężne grzmoty kończą opowieść o lecie.

Jesień – Autunno rozpoczyna taniec na cześć żniw. Elementy taneczne i folklorystyczne przewijają się przez całą tę cześć – w końcu z dorodnych plonów cieszyć się będziemy do następnej jesieni. Radość przechodzi w melancholię. Oto mamy Zimę, czas wyciszenia. Rozpoznajemy trzaskanie lodu kurczącego się na mrozie. Za chwilę wiatr i padający śnieg ukoją do snu. Takie są Cztery pory roku “Rudego Księdza”, które wciąż zachwycają kolejne pokolenia. Partie solowe na skrzypcach zagra szef dyrygent Capelli, świetny wiolinista – Wiesław Kwaśny.

ceny biletów:
15zł, 25zł

Bilety 24