Koncert na wodzie
2012-08-1818.08.12 (sob.)
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Maciej Niesiołowski dyrygent
Anita Maszczyk sopran
Michał Musioł tenor
Repertuar:
popularne utwory operetkowe i musicalowe
Bilety:
wstęp wolny
Koncert współfinansowany ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Fundacja im. Krzywdów i Bieńków – Prezes Antoni Maksim
Burmistrz Miasta Nieszawy – Marian Tołodziecki
Wójt Gminy Waganiec – Piotr Marciniak
W razie niepogody koncert odbędzie się w Klasztorze franciszkańskim w Nieszawie.
Wieloletnia współpraca na polu muzyki i kultury z włodarzami Nieszawy przyniosła między innymi tak spektakularne przedsięwzięcia artystyczne, jakimi są koncerty na promie. W malowniczej scenerii nadwiślańskiej miejscowości, niewielkiej, ale charakteryzującej się piękną i bogatą historią, oraz wielkimi sercami i otwartymi umysłami jej mieszkańców po raz 14 zagra nasza orkiestra kameralna niecodzienny koncert – koncert muzyki serenadowej i słynnych przebojów operetkowych i musicalowych, czyli muzyki dla wszystkich – przyjemnej i łagodnej, która łatwo zapada w pamięci słuchacza.
Nazwisko Macieja Niesiołowskiego kojarzone jest przez ostatnie lata przede wszystkim z muzyką „lżejszego” formatu, na najwyższym poziomie, ale głównie operetkowo-musicalową. Największą sławę dyrygentowi przyniósł niezmiernie popularny cykl w TV „Z batutą i humorem”. Ale należy przypomnieć, że artysta na początku swej kariery (po uzyskaniu dyplomu uczelni muzycznej w Katowicach, w klasie wybitnego wiolonczelisty, a także dyrygenta, kompozytora – Arnolda Rezlera), pracował z wiodącymi zespołami w Polsce: orkiestrą Filharmonii Narodowej, orkiestrą kameralną Con moto ma cantabile oraz ze znakomitym Kwartetem Wilanowskim. Jest także absolwentem Wydziału Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie legendarnego Bohdana Wodiczki. Brał udział w kursach mistrzowskich w Bartók-Seminarium w Budapeszcie jako wiolonczelista i w Accademia Chigiana w Sienie jako dyrygent. W repertuarze artysty znajdowały się najpoważniejsze pozycje światowej literatury – zarówno wielkiej symfoniki, jak i perły kameralistyki. W 1974 rozpoczął pracę na stanowisku dyrygenta Warszawskiej Opery Kameralnej. Dyrygował 10 lat w Teatrze Wielkim w Warszawie, 12 lat kierował warszawską orkiestrą Akademii Muzycznej, był także dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Jest laureatem Nagrody Radiokomitetu w 1989 oraz prestiżowej Nagrody Publiczności „Wiktor” (1990).
W nieszawskim koncercie będziemy mogli podziwiać artystów, których umiejętności szczególnie ceni sobie Maciej Niesiołowski, czyli znakomitych, młodych śpiewaków, solistów Teatru Muzycznego w Gliwicach. Anita Maszczyk (sopran), nowa gwiazda operetki, o ujmującym głosie i urodzie współpracuje z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Opolską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Operą Krakowską oraz Operą Śląską w Bytomiu. Występuje w koncertach Z batutą i humorem, Batuta, frak i elegancja M. Niesiołowskiego i Wiedeń moich marzeń. Ma na swym koncie nagranie płyty z Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Tenor Michał Musioł współpracuje także z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jest artystą uniwersalnym, nie bojącym się podejmowania nowych wyzwań artystycznych, czego daje dowód kreując role nie tylko w spektaklach muzycznych, ale także dramatycznych oraz w filmach. W swoim repertuarze posiada główne partie tenorowe z najsłynniejszych operetek i musicali. Występuje na wielu prestiżowych scenach i estradach koncertowych w Polsce i za granicą, nagrywa dla telewizji, koncertuje z najznakomitszymi polskimi solistami i dyrygentami. Na stałe współpracuje z Grażyną Brodzińską i Maciejem Niesiołowskim. Jest m.in. zdobywcą pierwszego miejsca w Turnieju Tenorów w Kielcach (2006).
(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)