Wydarzenie

Koncert pasyjny

2008-03-19
filharmonia

19.03.08 (śr.)

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Gedymin Grubba
 dyrygent
Anna Seniuk recytacja

Repertuar:

Haydn – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu

Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Josepha Haydna jest utworem religijnym, pierwotnie przeznaczonym do wykonania podczas ceremonialnego nabożeństwa w Wielki Piątek. Podczas tego nabożeństwa biskup wypowiadał jedno z siedmiu słów Chrystusa, po czym wygłaszał kazanie, a następnie leżąc krzyżem przed ołtarzem modlił się w milczeniu – w tym czasie miała rozbrzmiewać muzyka.

Utwór, wykonywany w okresie Wielkiego Postu, składa się z siedmiu części, z których każda poprzedzona jest recytacją krótkich fragmentów Nowego Testamentu dotyczących śmierci Chrystusa. Przejmujący, dramatyczny charakter tej pięknej kompozycji daje słuchaczowi możliwość wyciszenia i refleksji, przygotowuje do duchowego przeżycia Męki Pańskiej.

Capellę poprowadzi Gedymin Grubba, 27-letni, utalentowany artysta z Gdańska – organista, improwizator, kompozytor, aranżer, animator życia kulturalnego. W swoim repertuarze posiada szereg utworów, począwszy od muzyki tabulaturowej po współczesną. Jego dorobek kompozytorski obejmuje twórczość od utworów solowych po wielkie formy symfoniczne. Laureat konkursów z zakresu interpretacji muzyki organowej i kompozycji, od 1996 aktywnie koncertuje i uczestniczy w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, Jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie, od 2003 jest prezesem Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku.

Naszym specjalnym gościem będzie Anna Seniuk, jedna z najbardziej utytułowanych polskich aktorek, ciesząca się niezwykłą popularnością i sympatią Polaków, podziwiana ze swe wspaniałe kreacje teatralne, niepowtarzalne role filmowe, aktorka charakterystyczna, której głos znają też rzesze radiosłuchaczy z licznych słuchowisk.

Ceny biletów: 12zł, 20zł

Bilety 24