Wydarzenie

Koncert promocyjny „Siła emocji”

2010-09-15
filharmonia

15.09.10 (śr.)

Wykonawcy:

Patrycja Piekutowska skrzypce
Mariusz Rutkowski fortepian

Repertuar:

m.in  Bloch, Chaczaturian, Piazzolla, Szymanowski, Williams

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

piekutowska_nowe

Patrycja Piekutowska jest jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek oraz uznaną osobowością artystyczną. Od czternastu lat koncertuje jako solistka w kraju i poza jego granicami. Występowała na recitalach i koncertach symfonicznych w 26 krajach. W styczniu 2008 artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Cannes Classical Award – muzycznego Oscara.

W połowie maja 2009 ukazała się siódma płyta Patrycji Piekutowskiej, nietypowy album, na którym artystka zgromadziła piękne i pełne głębi miniatury na skrzypce i fortepian. Ideą nowego albumu Patrycji Piekutowskiej jest zaprezentowanie 11 miniatur na skrzypce i fortepian, z których każda jest napisana przez innego kompozytora (m.in. Chaczaturian, Piazzolla, Rachmaninow, Szymanowski, Williams). W Filharmonii będziemy mieli okazję wysłuchać utworów zawartych na tej niezwykłej płycie. Artystka tak pisze o swoim nowym albumie: „Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy wracałam z kolejnej podróży koncertowej. Gdy żegnałam z okna samolotu piękną Wenezuelę i patrzyłam na niekończący się Ocean Atlantycki, zaczął rodzić się w moich myślach pomysł nagrania nowej płyty, która w każdym wymiarze byłaby szczególna i wyjątkowa. Innymi słowy wyrażająca mnie, moje myśli, emocje i pragnienia. Uświadomiłam sobie, że od kiedy gram koncerty zawsze najważniejsze były dla mnie te chwile, kiedy wśród gratulacji mogłam usłyszeć, że udało mi sie kogoś wzruszyć, że komuś naprawdę popłynęła po policzku łza. Pomyślałam zatem, ze musi to być płyta dla szerokiej grupy odbiorców. Dla tych, którzy kojarzą skrzypce z wirtuozerią i techniką, aby tym razem odnaleźli wielkie uczucia i emocje. Również dla słuchających na co dzień jazzu czy rozrywki, aby niezależnie od gatunku uwierzyli, ze można chociażby jadąc samochodem z przyjemnością słuchać emocji wyrażanych przy pomocy skrzypiec. I wreszcie dla tych, którzy po prostu pragną odnaleźć w muzyce wrażliwość i piękno. Przyznam się, że ja sama nigdy nie słucham w samochodzie muzyki klasycznej, dlatego tym bardziej starałam się wybrać takie utwory, które zafascynują szeroką publiczność. Co zatem może natychmiast, a tym samym na długo zachwycić? Miniatury – krótkie utwory, posiadające jeden wspólny mianownik – emocje. Te, które znalazły się na płycie napełnione są skrajnymi uczuciami, usłyszeć można melancholię, zmysłowość, smutek, beztroskę, miłość, radość, żal czy ukojenie. Przypominając sobie na przestrzeni minionych lat reakcje publiczności na moich koncertach w wielu krajach, zadecydowałam o wyborze większości utworów. Każdy napisany jest przez innego kompozytora, pochodzą z przeróżnych okresów, najnowszy od najstarszego dzieli ponad 100 lat. Natomiast siła emocji jest  jedynym kluczem doboru repertuaru. Jego ostateczny kształt powstał dzięki Mariuszowi Rutkowskiemu. Pianista jest nieodzowną częścią miniatur, gdyż skrzypek sam nie istnieje, a emocje muszą współgrać. Dzięki naszej przyjaźni i zrozumieniu przez Mariusza idei tej płyty, znalazł On jeszcze trzy miniatury, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, a które pięknie dopełniły wybrany repertuar. Jestem Mariuszowi wdzięczna, ze nie musieliśmy nigdy nic ustalać. Cała dramaturgia zrodziła się w czasie nagrania, bez słów. Dzięki jego wrażliwości mogłam wyrazić wszystko, co czułam i słyszeć w brzmieniu partii fortepianu idealne odzwierciedlenie i dopełnienie”.

„Patrycja Piekutowska jest dość rzadkim przypadkiem artystki, która oddaje publiczności nie tylko swój talent, ale i duszę. Ona po prostu gra dla ludzi…”

Bilety 24