Wydarzenie

Koncert przełożony

filharmonia

09.11.11 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Jerzy Swoboda dyrygent
Dominika Przech skrzypce

Repertuar:

Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
Dvořák
– Walce op.54
Czajkowski
– Serenada C-dur

Uprzejmie informujemy, że koncert z przyczyn od nas niezależnych został przełożony. O nowej dacie koncertu poinformujemy wkrótce. Należność za zakupione bilety można odebrać w kasie Filharmonii.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Swoboda, ceniony polski mistrz batuty. W swej bogatej biografii odnotował pracę z najlepszymi orkiestrami w Polsce i za granicą, koncertując w wielu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, Japonii, Tajwanie. Współpracował z artystami tej klasy, co Lord Y. Menuhin, G. Kremer, J. Frantz, M. Petri. Usłyszymy m.in. walce Antonina Dvořaka największego – obok Smetany – kompozytora naszych południowych sąsiadów. Twórca ten jeszcze w większym stopniu niż jego poprzednik przyczynił się do włączenia muzyki swego kraju w nurt kultury europejskiej.

Rola Dvořáka w czeskiej kulturze muzycznej bywa porównywana z tą, jaką Czajkowski odegrał w muzyce rosyjskiej. Imponujący dorobek autora słynnej Symfonii z Nowego Świata obejmuje wszystkie gatunki muzyki instrumentalnej i wokalnej. Był bowiem kompozytorem niezwykle płodnym, miał ogromną łatwość tworzenia wpadających w ucho pięknych melodii, którymi jest przepojona jego bogata muzyczna spuścizna. Reprezentuje ona styl późnoromantyczny, wyrastający z tradycji muzyki klasycznej, zwłaszcza Beethovenowskiej, oraz elementami muzyki ludowej, rodzimej i obcej. Trzeba podkreślić, iż należy on do grona największych kompozytorów świata, jest twórcą nowoczesnej symfoniki oraz muzyki wokalno-instrumentalnej i kameralnej.

Bilety 24