Wydarzenie

Koncert świąteczny dla pań

2008-03-07
filharmonia

07.03.08 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Wojciechowski
 dyrygent
Iwona Socha sopran
Adam Zdunikowski tenor
Zdzisław Pruss prowadzenie

Repertuar:

najpiękniejsze fragmenty muzyki operowej, operetkowej i latynoamerykańskiej Puccini, Gounod, Bizet, Strauss, Kálmán, Chabrier

Socha

Przez lata obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet z pompą. Teraz niektórzy mężczyźni próbując się wykręcić od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumacząc, że jest to święto wymyślone przez komunistów. Nic bardziej mylnego! Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w kraju najczystszego kapitalizmu, Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy. Datę 8 marca przyjęto w 1922 na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917.

W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka. Jednakże święto 8 marca, usankcjonowane prawie 100-letnią tradycją, wraca do łask, ale jest to już inne święto…

Świat pozbawiony kobiet byłby chyba szary, nudny i nieciekawy. Może więc warto chociaż raz w roku oddać paniom należny im hołd i szacunek? Kobiety bowiem lubią być adorowane – niewątpliwie piękną i niebanalną laurką z życzeniami z okazji Dnia Kobiet będzie bilet na specjalny koncert do Filharmonii. Estrada FP gościć będzie duet czołowych, polskich śpiewaków, którzy już zdążyli zaskarbić sobie sympatię i uznanie bydgoskiej publiczności. Wielce obiecujący talent wokalny o ujmującym sopranie – Iwona Socha. Zaledwie 3 lata temu uzyskała dyplom katowickiej Akademii Muzycznej, również w 2005 zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej, kreując partię Małgorzaty w Fauście Gounoda a także rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie. Finalistka Konkursu Wokalnego im. Różyckiego w Gliwicach, Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie oraz laureatka I nagrody VII Międzyuczelnianego Konkursu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach, już jako wybijająca się studentka trzeciego roku rozpoczęła regularną współpracę z Filharmonią Śląską, wkrótce zaprezentowała się na estradach innych filharmonii, w tym 3-krotnie w bydgoskiej. Nasi melomani poznali tę uroczą, niezwykłej urody sopranistkę w solowych partiach Bachowskiego Oratorium na Boże Narodzenie (2005) oraz Magnificacie (2006), a pod koniec 2007 zaprosiliśmy Iwonę Sochę do udziału w koncertach sylwestrowych. Artystka ma bowiem wiele do zaoferowania, w swoim bogatym repertuarze posiada dużo pieśni, arii operowych i oratoryjnych oraz partii operowych. Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Francja). Od 2007 jest solistką Operetki Warszawskiej, gdzie debiutowała partią Adeli w Zemście nietoperza J. Straussa.

Solista Opery Krakowskiej, laureat licznych konkursów, w tym VI Wielkiego Turnieju Tenorów (Szczecin, 2004) – w kręgach znawców o Adamie Zdunikowskim mówi się, że w pewnych rolach jest niezastąpiony i za swe nietuzinkowe, różnorodne kreacje zbiera gromkie brawa europejskiej publiczności. Niewątpliwie jego talent, głos i charme od nowa ujmą nasze melomanki.

Koncert świąteczny dla pań poprowadzi szef symfoników bydgoskich maestro Tadeusz Wojciechowski, a jego program wypełnią melodie, które nuci cały świat.

Ceny biletów: od 25zł do 50zł

Bilety 24