Wydarzenie

Msza w muzyce

filharmonia

13.05.22 (pt.) godz. 19.00

zdjęcie dyrygenta z batutą w ręku

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski dyrygent
Joanna Freszel sopran
Ewa Marciniec alt
Ryszard Minkiewicz tenor
Jarosław Bręk bas
Elżbieta Szczurko prowadzenie

Repertuar:

Joseph Haydn – Msza d-moll  “Nelsońska”
Józef Zeidler – Missa ex D

Msza d-moll, znana jako Msza Nelsońska (Nelsonmesse) to jedyna msza Josepha Haydna w tonacji molowej. Mroczne w wyrazie i brzmieniu dzieło powstawało w 1798 roku. Podczas pracy nad utworem Haydn otrzymał wieści o bitwie pod Abu Kir. Uważa się, że użycie trąbek w części Benedictus należy kojarzyć z wiadomością o decydującym zwycięstwie admirała Nelsona, które wywarło ogromne wrażenie w całej Europie. Kompozytor rezygnuje z instrumentów dętych drewnianych, z kolei instrumentami dętymi blaszanymi operuje w taki sposób, że nadają one dziełu szczególnie błyskotliwego i mocnego charakteru.

Missa ex D Józefa Zeidlera przeznaczona została na cztery głosy wokalne (SATB) oraz instrumenty – dwoje skrzypiec, dwie trąbki i organy. Zeidler prezentuje w niej bardzo solidny warsztat kompozytorski, który obfituje w różnorodność zastosowanych środków. Wzorując się na wiedeńskich klasykach, wykorzystuje motywy ludowe, kreując w ten sposób niezwykły charakter swojego dzieła.

Partie wokalne wykonają wybitni soliści: Joanna Freszel, Ewa Marciniec, Ryszard Minkiewicz, Jarosław Bręk oraz Polski Chór Kameralny – znakomity zespół należący do wąskiego grona światowej elity profesjonalnych chórów kameralnych, prowadzony przez Jana Łukaszewskiego.

Bilety 24