Wydarzenie

Symfoniczne zakończenie sezonu. W 100. rocznicę powstania w Bydgoszczy Towarzystwa Muzycznego

Filharmonia

24.06.22 (pt.) godz. 19.00

zdjęcie młodego mężczyzny z wysunięta do przodu brodą podpartą na ręku

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Paweł Kapuła dyrygent
Can Çakmur fortepian
Maciej Puto prowadzenie

Repertuar:

Franz Liszt – II Koncert fortepianowy A-dur
Antonin Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70

II Koncert fortepianowy A-dur Franza Liszta składa się z sześciu nieprzerwanie wykonywanych ogniw, o zmiennym charakterze, ale połączonych tematycznie. Ze względu na swoją formę przyrównywany jest do poematu symfonicznego. W roli solisty zaprezentuje się Can Çakmur – zdobywca tytułu Młody Artysta Roku 2021 nadawanego przez ICMA (International Classical Music Awards).

VII Symfonia d-moll Antonina Dvořáka napisana została na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, które nadało kompozytorowi tytuł członka honorowego. Dvořák czuł się więc szczególnie zobligowany do napisania doskonałej kompozycji. Biograf Otakar Šourek, wybitny znawca twórczości Dvořáka, tak charakteryzuje VII Symfonię: Jego twórcza wypowiedź wznosi się na wyżyny, jakich w takiej sile i wielkości symfonicznej koncepcji i formy nigdy przedtem nie osiągnął (…) Poszczególne tematy posiadają prawdziwie symfoniczny nerw, który zasila je pełnią wyrazu i żywotną siłą oraz czyni podatnym do przetwarzania materiałem (…).

30 maja 2022 roku mija sto lat  działalności Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. To cały wiek starań i zmagań o jakość życia muzycznego Bydgoszczy. To lata aktywności zawodowej i pozazawodowej muzyków i wielu ludzi różnych profesji – inżynierów, lekarzy, prawników, rzemieślników, urzędników… To epoka, w której pasjonaci sztuki muzycznej zaczynali od wspólnego muzykowania, walczyli o umuzykalnianie społeczeństwa, edukację najmłodszych, realizowali ambitne projekty artystyczne i popularyzatorskie, by podjąć się organizacji emblematycznej dziś dla miasta imprezy jaką jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego.

Koncert poprzedzony zostanie galą obchodów 100-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Muzycznego.

Bilety 24