Wydarzenie

Beethoven na 5

filharmonia

25.02.22 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mykoła Diadiura dyrygent
François Dumont fortepian
Konrad Mielnik prowadzenie

Repertuar:

Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

W związku z nowymi obostrzeniami pandemicznymi, przed wejściem na koncert bileterzy będą prosić Państwa o dobrowolne okazanie certyfikatu szczepień przeciw COVID19.

Wieczór wypełnią dzieła Ludwika van Beethovena z numerem 5.

V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73, to ostatnie dzieło kompozytora przeznaczone na instrument solowy i orkiestrę. Nie pierwszy raz Beethoven decyduje się na innowacyjne rozwiązania w swoich kompozycjach. Tym razem zaskakuje nietypowym zastosowaniem partii kotłów, które w III części utworu będą towarzyszyły fortepianowi. Tego typu zabiegi sprawiały, iż Beethoven spotykał się ze skrajnymi opiniami na temat swoich dzieł – od entuzjazmu, po zupełne niezrozumienie intencji.

Utwór cechuje bohaterski charakter, a wirtuozowska partia solowa daje wykonawcom świetną okazję do zaprezentowania swoich możliwości. Tym razem zaprezentuje się w niej francuski pianista – François Dumont.

V Symfonia c-moll op. 67 to chyba najbardziej popularne dzieło kompozytora i całego okresu muzyki klasycznej. Premierowe wykonanie zostało przyjęte dosyć chłodno, ówczesna publiczność często nie była gotowa na innowacje Beethovenowskie. Mimo to, utwór bardzo szybko zyskał uznanie. Burzliwy, pełen patosu charakter idealnie wpasowywał się w gusta nadchodzącej epoki. Tym dziełem Beethoven na zawsze odmienił oblicze muzyki symfonicznej.

Bilety 24