Wydarzenie

Koncert w 91. rocznicę powrotu Bydgoszczy do macierzy

2011-01-20
filharmonia

20.01.11 (czw.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Bohdan Jarmołowicz dyrygent
Jacek Zieliński śpiew, skrzypce
Andrzej Zieliński śpiew, fortepian

Repertuar:

W programie przeboje zespołu SKALDOWIE.
Koncert organizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy.

Bilety:

Zaproszenia na koncert można odbierać w dniu 17.01.2011 (poniedziałek) od godz. 14 w holu kasowym Filharmonii.
Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Prezydent Bydgoszczy
Rafał Bruski
zaprasza na

KONCERT W 91. ROCZNICĘ POWROTU
BYDGOSZCZY DO MACIERZY

91 lat temu, 19 stycznia 1920, a był to poniedziałek „Wreszcie nadszedł ten dzień, oczekiwany z niecierpliwością i tłumionym entuzjazmem. Wymarzony, wymodlony, wyrastający z cierpienia i poświęcenia wielu bezimiennych bohaterów, akt powrotu Bydgoszczy w granice odradzającej się Rzeczypospolitej (…)”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00 w sali posiedzeń Rady Miasta w gmachu ratusza. „Wszyscy niemieccy członkowie Rady i Magistratu stawili się we frakach i białych krawatach. Prawowite władze polskie reprezentowała 10-osobowa delegacja, w następującym składzie: mecenas Jan Maciaszek – generalny komisarz rządu polskiego; mecenas Melchior Wierzbicki – komisarz Naczelnej Rady Ludowej na okręg nadnotecki; dr Jan Biziel – prezes Rady Ludowej na miasto Bydgoszcz; Stanisław Niesiołowski – starosta powiatu bydgoskiego; redaktor Jan Teska – wydawca „Dziennika Bydgoskiego”, sekretarz Rady Ludowej oraz Antoni Czarnecki – organizator polskich związków zawodowych; ksiądz Jan Filipiak; Mieczysław Chłapowski – ziemianin; Władysław Kużaj – aptekarz; Józef Milchert – kupiec, skarbnik Rady Ludowej.” Niemiecki burmistrz Hugo Wolff, dotychczasowy gospodarz miasta, pierwszy zabrał głos, przywitał zebranych i wygłosił oświadczenie,  a następnie wręczył mecenasowi Maciaszkowi klucz do miasta – insygnium władzy nad Bydgoszczą. Następnie, mec. Maciaszek, zwracając się do niemieckich radnych zapewnił: „Panowie przekonani możecie być o tem, że rząd polski wszelkiemi (pisownia oryginalna) siłami starać się będzie nie tylko o podtrzymanie dobrobytu, handlu i przemysłu, jako i kulturalnego rozwoju naszego pięknego grodu, ale że dołoży wszelkich wysiłków, aby go jak najbardziej rozwinąć […] Polska nie ma najmniejszego powodu nie zastosowywać względem swych nowych obywateli zasady tolerancji, które do  najpiękniejszych zalet naszych dawnych dziejów należą, o czem przede wszystkim założenie naszego miasta świadczy. Oby się miasto i jego mieszkańcy pod nowemi rządami zawsze czuło jak najszczęśliwiej, aby miasto nasze doszło do największego rozkwitu. Tak nam dopomóż Bóg!”

Po tym jak padły te historyczne słowa komisarz Melchior Wierzbicki w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył niemieckiemu prezesowi Rady Miejskiej nominację Maciaszka na komisarycznego prezydenta Bydgoszczy. Od tego momentu formalnie Hugo Wolff przestał sprawować władzę. Na koniec Hugo Wolff, radcy Magistratu i przedstawiciele Rady, złożyli podpisy pod protokołem przekazania miasta Janowi Maciaszkowi – Generalnemu Komisarzowi Rządu Polskiego.

Zgodnie z chlubną tradycją Filharmonii celebrować będziemy przy pięknej muzyce to niezwykle ważne wydarzenie i święto w całej  historii naszego miasta.

Bilety 24