Wydarzenie

Koncert w ramach X Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena Elżbiety Pendereckiej

2006-04-13
festiwal

13.04.06 (czw.)

Wykonawcy:

Shanghai Quartet
Weigang Li skrzypce
Yi-Wen Jiang skrzypce
Honggang Li altówka
Nicholas Tzavaras wiolonczela

Repertuar:

Beethoven – Kwartet smyczkowy F-dur op. 18 nr 1
Beethoven – Kwartet smyczkowy f-moll op. 95
Beethoven – Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3

Sq

Okrzyknięty „kwartetem o rzadko spotykanej wytworności i wspaniałej muzykalności”, Shanghai Quartet zyskał opinię jednego z najwybitniejszych kwartetów na świecie. Założony w Konserwatorium w Szanghaju (1983), ten wszechstronny zespół znany jest z żarliwej muzykalności, zadziwiającej techniki i nowatorstwa, inspirowanego wielokulturowością. Elegancja w łączeniu delikatnej muzyki Wschodu z repertuarem zachodnim pozwala Kwartetowi koncertować i nagrywać na całym świecie.

Shanghai Quartet współpracował z tak znakomitymi artystami, jak wiolonczeliści Yo-Yo Ma i David Soyer; flecistka Eugenia Zukerman; gitarzyści Eliot Fisk i Sharon Isbin; pianiści Gerhard Oppitz, Jean-Yves Thibaudet, Menahem Pressler, Ruth Laredo i Joseph Kalichstein; skrzypek Arnold Steinhardt. Regularnie koncertuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy i Ameryki Północnej, występował w największych miastach azjatyckich w Chinach, Japonii i Korei, a także w Australii i Nowej Zelandii.

Shanghai Quartet od dawna jest również popularyzatorem muzyki współczesnej, dokonał wielu nagrań płytowych dla wytwórni Delos International. Jest zwycięzcą prestiżowego konkursu Chicago Discovery (1987), zdobył drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Portsmouth (obecnie międzynarodowy konkurs w Londynie) w 1985 roku i został nominowany do międzynarodowej nagrody muzycznej Asahi Broadcasting Company po swoim pierwszym tournée na Daleki Wschód (1996).

W wykonaniu szanghajskich artystów usłyszymy trzy Kwartety smyczkowe Beethovena. Kwartet smyczkowy – to zespół instrumentalny składający się z dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli, wykonujących partie prawie równorzędnie, nie posiada w zasadzie własnej formy. Mistrzami w tworzeniu kwartetu byli Boccherini, Haydn, Mozart, Beethoven i Schubert, w XX wieku najbardziej twórczymi w tej formie są m.in: Milhaud, Szostakowicz, Bartók, Ives, Schönberg. Beethoven skomponował ich w sumie 16 i tworzą jeden z najwspanialszych zespołów w całej historii muzyki.

Bilety 24