Wydarzenie

Koncert z cyklu Muzyka różnych kultur – Flamenco w filharmonii

2008-01-09
filharmonia

09.01.08 (śr.)

Wykonawcy:

Ana María Amahi & Compañía Flamenca
w składzie:
Salvador Vega Carrasco – Rubin de la Ana śpiew, gitara
Carlos Hamann gitara
Alfonso Román perkusja

Repertuar:

Flamenco traditional – wolne i radosne tańce z wachlarzem i chustami

Amahi

Flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, to sztuka tańca, śpiewu, muzyki, łącząca w sobie elementy kultury hinduskiej, perskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej oraz średniowiecznej muzyki gregoriańskiego chorału. Ewolucja flamenco do postaci jaką znamy dzisiaj – udokumentowanej i uprawianej zawodowo – miała miejsce w latach 1765–1860. Czas pomiędzy rokiem 1860 a 1910 nazywa się Złotym Wiekiem Flamenco. Następuje szybki rozwój wszystkich trzech form ekspresji: pieśni, tańca i gitary. Począwszy od 1955 do końca lat 70. nastąpił renesans sztuki flamenco, zaczęły powstawać tablaos, które zastąpiły spektakle masowe, dały się też zauważyć pierwsze, nieśmiałe próby eksperymentowania z muzyką flamenco, czyli łączenia z innymi rodzajami muzyki takimi, jak jazz, blues, rock czy salsa.

„Flamenco to nie tylko współistnienie czterech elementów – śpiewu, rytmu, gitary i tańca. To sztuka życia. Być flamenco oznacza żyć chwilą, żyć na krawędzi, intensywnie, z pasją. Tańcząc flamenco, odkrywamy swoją energię i seksualność, tłumione emocje i ekspresję. Wyrażamy najgłębsze uczucia za pomocą gestów i muzyki.”

Na bydgoskiej estradzie sztukę flamenco zaprezentuje jej wybitna znawczyni, tancerka ze swoim zespołem.

Ana María Amahi urodziła się w 1973, w słynnej dzielnicy Sewilli, Triana. W wieku 6 lat zaczęła naukę flamenco w szkole Manolo Leóna. Po trzech latach dodatkowo rozpoczęła sześcioletnią szkołę baletu w Conservatorio Superior Danza w Sewilli. Już jako czternastolatka asystowała swojemu nauczycielowi, Manolo León w prowadzeniu zajęć i w przygotowywaniu choreografii dla tablaos flamenco (pokazów flamenco), jak El Patio Sevillano, i dla tancerek, takich jak Carmen Ledesma, Ana Maria Bueno, Milagros Menjibar etc. Do najważniejszych występów artystka zalicza: Osace (Japonia, 1992), tournée europejskie z Compañía Flamenco Alhama razem z takimi artystami, jak Javier Barňn, Maria Serrano, Araceli Montero, następnie udział w Festival Flamenco Gitano w Polsce.

W 1994 otworzyła własną szkołę tańca oraz brała udział w warsztatach flamenco na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, ponadto wystąpiła na Letnim Festiwalu Tollwood 96 w Seulu, Korea Południowa, w 1997 w Filharmonii Monachijskiej (Am Gasteig), w 1998 w Filharmonii Berlińskiej z własnym zespołem Compañía.
Od 1999 miały miejsce różne występy w Berlinie i Brandenburgii, np.:

  • Pałac Łez z Gerardo Nuńez, Carmen Cortčs i Jazzpańa;
  • Festiwal Gitarowy w Brandenburgii; – Karnawał Kultur;
  • udział w projekcie Orient-meets-Flamenco 2002.

W latach 2006 i 2007 Ana María Amahi grała główną rolę królowej w projekcie “Z tysiąca i jednej nocy”. W 2007 wystąpiła w Aachen z okazji nadania Nagrody Pokojowej dla Javiera Solany w obecności laureata i króla Hiszpanii. W Berlinie wspólnie ze znaną tancerką Martą Łepkowską prowadzi Szkołę Flamenco dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Ceny biletów: 20zł, 30zł

Bilety 24