Wydarzenie

Koncert z cyklu „Wielcy artyści w filharmonii”

2012-06-01
Filharmonia

01.06.12 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Maestro Jerzy Maksymiuk dyrygent

Repertuar:

Paderewski – Symfonia h-moll „Polonia” op. 24

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Maksymiuk-fot.A.Swietlik

Orkiestra Symfoniczna zagra pod batutą wielkiej osobowości polskiej estrady, niezwykle ważnej, charyzmatycznej i barwnej postaci w polskim życiu muzycznym na przełomie wieków. Maestro Jerzy Maksymiuk jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów polskich i niezwykłą osobowością twórczą. Urodził się w 1936 w Grodnie. Studiował grę na fortepianie u Jerzego Lefelda, kompozycję u Piotra Perkowskiego i dyrygenturę u Bogusława Madeya w warszawskiej PWSM. Jest laureatem Konkursów Kompozytorskich im. G. Fitelberga oraz im. A. Malawskiego oraz Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego (I nagroda, Bydgoszcz 1961).

W 1983 artysta został pierwszym dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Podczas licznych tournée po Europie dwukrotnie odwiedził z tym zespołem Polskę, w tym również gościł na Festiwalu w Bydgoszczy. Ponadto nagrał dla firmy Hyperion cztery płyty z cyklu „Romantic Piano Concerto”. W uznaniu za dziesięcioletnią pracę z tą orkiestrą dyrygent został uhonorowany tytułem Conductor Laureate, a w 1990 otrzymał honorowy tytuł Doctor of Letters Strathclyde University w Glasgow. Na początku lat 90. współpracował z English National Opera. Maestro Maksymiuk występował gościnnie z tak renomowanymi zespołami jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Izraelska Orkiestra Kameralna oraz Los Angeles Chamber Orchestra. Jednocześnie stale współpracuje z polskimi zespołami, głównie z Sinfonią Varsovią, której trzon stanowią muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej. Z Sinfonią Varsovią i Piotrem Palecznym nagrał w 2000 dla BeArTon-u album Koncerty fortepianowe Chopina na podstawie Wydania Narodowego pod red. Jana Ekiera, uhonorowany następnie nagrodą „Fryderyk 2002″ i Złotą Płytą. W rok później w tym samym składzie i dla tej samej firmy zarejestrował album The Best of Paderewski nominowany do nagrody „Fryderyk 2001″. W 2002 również dla firmy BeArTon nagrał z Sinfonią Varsovią i Januszem Olejniczakiem album z muzyką Wojciecha Kilara nominowany do nagrody „Fryderyk 2002″ w kategorii Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej, w 2004 za album z muzyką H.M. Góreckiego otrzymał dwie nagrody „Fryderyk 2003″ w kategoriach: Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagrania Muzyki Polskiej. W 2005 Maksymiuk otrzymał kolejnego „Fryderyka” za album z muzyką Lutosławskiego zrealizowany po raz pierwszy w Polsce i na świecie w nowej technologii super-audio. W 2005 artysta został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury w dziedzinie muzyki – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, a w 2006, z okazji 70. urodzin, otrzymał Brylantową Batutę PR.

6 kwietnia 2012 Maestro ukończył 76 lat i zapowiada porzucenie batuty dla kompozycji, choć muzykę tworzył właściwie przez całe życie, głównie dla filmu. Orkiestra pod dyrekcją Maestro wykona Symfonię h-moll „Polonia” Paderewskiego. Nad tą wielką kompozycją Paderewski pracował kilka lat (1903–1907). Jest to muzyka inspirowana przez wyraźnie określone impulsy narodowo – patriotyczne. Przez wszystkie części symfonii przewija się „motyw przemocy”. Wykonana po raz pierwszy w 1908 w Bostonie, grana była niedługo potem w Londynie i Paryżu. Wybitny francuski pisarz muzyczny, Jules Combarieu, pisał: Symfonia Paderewskiego jest dziełem bardzo osobistym. Jest nim pod względem technicznym, ponieważ – z wyjątkiem kilku taktów, gdzie mimowolnie pomyślałem o Berliozie – wypływa z natchnienia i nie zawdzięcza nic nikomu. Dzieło jest osobistym z racji wyższych. Paderewski to jeden z tych, którzy piszą, ponieważ mają coś do powiedzenia i u nich talent jest promieniowaniem charakteru.

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24