Koncert z cyklu „Wielcy artyści w filharmonii”
2012-03-1616.03.12 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Juozas Domarkas dyrygent (Litwa)
Repertuar:
Musorgski – Obrazki z wystawy
Czajkowski – Suita z baletu „Jezioro Łabędzie”
Liszt – Poemat symfoniczny „Preludia”
Bilety:
Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP
Piątek symfoniczny w ramach cyklu poprowadzi nasz nadzwyczajny gość z Litwy Juozas Domarkas, cieszący się światową opinią jednego z najwybitniejszych dyrygentów doby współczesnej, postrzegany jako jeden z najbardziej doświadczonych i wpływowych litewskich nauczycieli dyrygentury oraz artysta o niezwykłej charyzmie. „Wspaniały stylista i spiritus movens zespołu…”; „Jego gesty są wyraziste, mocne i precyzyjne. Emocjonalny zapał Juozasa Domarkasa sprawia, że ma wpływ zarówno na orkiestrą, jak i publiczność.” – po występach litewskiego artysty pojawia się wiele podobnie entuzjastycznych recenzji, wychwalających jego intuicję i inteligencję muzyczną oraz błyskotliwe i emocjonalne kreacje.
Juozas Domarkas ukończył Konserwatorium w Petersburgu, gdzie studiował dyrygenturę operową i symfoniczną, dodatkowo poszerzał swe wiadomości u sławnego dyrygenta francuskiego I. Markevitcha. Od 1963 prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną. Występuje gościnnie z liczącymi się orkiestrami w Rosji i innych krajach. Z uwagi na doświadczenie, głęboką wiedzę o sztuce dyrygenckiej zapraszany jest do jury międzynarodowych, prestiżowych konkursów, jak im. G. Fitelberga w Katowicach czy im. S. Prokofiewa w Petersburgu. Ma na swym koncie liczne nagrania płytowe z różnymi orkiestrami. Dyryguje muzyką współczesną; dedykowano mu wiele kompozycji; dokonał licznych premier i nagrań utworów współczesnych. Otrzymał też wiele odznaczeń, w tym Krzyż Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej przyznany w 2006 za wkład w tworzenie polsko-litewskiej współpracy kulturalnej. Prof. Juozas Domarkas kieruje Wydziałem Dyrygentury Litewskiej Akademii Muzycznej.
W swym dyrygenckim koncercie Maestro zaprezentuje wielką, rosyjską literaturę muzyczną – sławne i lubiane do dzisiaj Obrazki z wystawy Musorgskiego i Suitę z najbardziej popularnego baletu Czajkowskiego – Jezioro łabędzie, zaś na zakończenie usłyszymy dzieło Liszta, najwybitniejszego romantyka węgierskiego, czyli porywający Poemat symfoniczny „Les Préludes”, który uznane autorytety obwołały „bombą muzyczną”, i który stanowi popisowy utwór najlepszych orkiestr i dyrygentów.
(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)