Wydarzenie

Koncert z cyklu „Wielcy artyści w filharmonii”

2012-02-17
filharmonia

17.02.12 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Maestro Kazimierz Kord
 dyrygent
Ewa Pobłocka fortepian

Repertuar:

Lutosławski – Koncert fortepianowy
Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

kord_new
pobocka_ewa_fot.nasierowska

Na podium dyrygenckim stanie Maestro Kazimierz Kord, jeden z najwybitniejszych dyrygentów na świecie, wieloletni dyrektor artystyczny i naczelny Filharmonii Narodowej, zasłużony ambasador w propagowaniu polskiej muzyki. Karierę międzynarodową rozpoczął w latach 60., był pierwszym, i jak dotąd jednym polskim dyrygentem, który dyrygował w legendarnej nowojorskiej MET, w której wystąpił 64 razy. Rozpoczynał współpracę z Metropolitan już jako szef katowickiego WOSPR-u. W latach 70. zdecydował się na pracę niemal wyłącznie za granicą. Artysta czuje się znakomicie zarówno w muzyce symfonicznej, jak i operowej, albowiem jak mówi: „Muzyka jest jedna i najwięksi dyrygenci świata: Karajan, Böhm, Bernstein czy Solti czują się świetnie i w operze, i symfonice.” Kolejny zwrot w karierze Kazimierza Korda nastąpił w 1977, kiedy objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie (do 2001), nie rezygnując z utrzymania kontaktów z czołowymi ośrodkami muzycznymi w świecie. Od 2002 jest Dyrektorem Honorowym Filharmonii Narodowej.

„Gdyby do nagrania recitalu Ewy Pobłockiej dodać szumy i trzaski imitujące starą płytę, można by pomyśleć, że gra jeden z najwybitniejszych pianistów przeszłości o słowiańskim pochodzeniu – może Cherkassky, może Koczalski…” (Ruch Muzyczny)

„W sali koncertowej działy się rzeczy nadzwyczajne. Ewa Pobłocka w całym programie udowodniła swoje mistrzostwo. Nie waham się zaliczyć ją do największych pianistów , jakich wydał jej kraj i nie tylko.”
(Die Welt)

„Ona jest wspaniała, jest to świetna interpretacja mojego utworu….nadała mu bardzo specyficzny rodzaj własnego życia. Bardzo cieszę się, że będziemy to grali razem poza Polską…”
(Witold Lutosławski) 

To zaledwie cząstka z licznych, niezmiernie pochlebnych recenzji, które Ewa Pobłocka otrzymuje w autorytatywnych kręgach po swych występach. Szczególnie cenna jest opinia na temat jej interpretacji Koncertu fortepianowego wyrażona przez samego autora utworu – mistrza Witolda Lutosławskiego. W sali bydgoskiej pianistka wykona właśnie to słynne dzieło kompozytora na fortepian z 1988. Jest to czteroczęściowy (attaca) utwór napisany na zamówienie Festiwalu w Salzburgu i tam wykonany 19 sierpnia 1988 przez Krystiana Zimermana, któremu Koncert został dedykowany, oraz Orkiestrę Symfoniczną Radia Austriackiego pod dyrekcją kompozytora. Dzieło Lutosławskiego spotkało się z olbrzymim entuzjazmem publiczności i krytyki, a także wykonawców. Włączyli go do swego stałego repertuaru tacy wybitni pianiści polscy, jak Piotr Paleczny i Ewa Pobłocka. 

Witold Lutosławski o swym Koncercie fortepianowym: „Chopin odegrał w moim życiu niezwykle ważną rolę i jest dla mnie zawsze źródłem najsilniejszych przeżyć. To geniusz, którego można porównać tylko z największymi twórcami, takimi jak Beethoven czy Bach. Nic więc dziwnego, że było moim pragnieniem trochę tego Chopina – nie powiedziałbym: ukraść, ale w każdym razie trochę go skonsumować i przetrawić przez mój język muzyczny, który jest rezultatem paru dziesiątków lat pracy. I takie chopinowskie echa znaleźć można właśnie w Koncercie fortepianowym”.

Ewa Pobłocka należy do grona najwybitniejszych pianistów swego pokolenia – laureatka konkursów w Vercelli, Bordeaux i Warszawie. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Podziwiano ją w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, wystąpiła ze najsłynniejszymi orkiestrami doby współczesnej. Dokonała wielu nagrań dla krajowych i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Kilka jej płyt otrzymało nagrody fonograficzne. Od 2000 prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie w Calgary i Tokio. Była jurorem konkursów pianistycznych krajowych i zagranicznych. W drugiej części wieczoru Orkiestra pod batutą Maestro Korda zagra V Symfonię Czajkowskiego. Kompozytor „Piątą” napisał w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, tworząc dzieło poruszające siłą emocjonalnego przeżycia, spontaniczne, na wskroś osobiste, reprezentujące tzw. typ „symfonii autobiograficznej”, w której za pomocą muzycznych środków kompozytor wyraża własne uczucia. Symfonia ta należy dziś do najbardziej reprezentacyjnych i popularnych jego dzieł.

(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)

Bilety 24