Wydarzenie

Konstanty Andrzej Kulka

filharmonia

21.10.22 (pt.) godz. 19.00

18:00 - otwarcie wystawy i spotkanie

zdjęcie starszego mężczyzny, skrzypka grającego koncert

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tomasz Bugaj 
dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka skrzypce
Urszula Guźlecka prowadzenie

 

Repertuar:

Mieczysław Karłowicz – Rapsodia litewska op. 11
Feliks Janiewicz – V Koncert skrzypcowy e-moll
Robert Schumann – IV Symfonia d-moll op.120

Koncert z okazji 101. rocznicy urodzin Zbigniewa Chwedczuka, wieloletniego kierownika artystycznego i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa pamiątek po Maestro. O godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie okolicznościowe, które poprowadzi Urszula Guźlecka. Honorowymi gośćmi będą córka i wnuczka Pana Zbigniewa Chwedczuka.

Rapsodia litewska to pierwszy poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza. Jest jedyną kompozycją tego twórcy opartą na oryginalnej muzyce ludowej. W liście do Adolfa Chybińskiego, M. Karłowicz tymi słowami opisywał swój nowy utwór:
…wykończyłem kompozycję, którą nazwę prawdopodobnie “Rapsodią litewską”. Starałem się zakląć w nią cały żal, smutek i niewolę wiekuistą tego ludu, którego pieśni w mym dzieciństwie brzmiały (…) Czy i o ile mi się udało choć z cząstkę tego, co wisi roztopione w powietrzu każdego kątka tych stron, wlać w formy utworu orkiestrowego, tego osądzić nie mogę.

Feliks Janiewicz, skrzypek i kompozytor, którego utwory trudnością i błyskotliwością nie odbiegają od dzieł twórców takich jak Nicolo Paganini czy Karol Lipiński. V Koncert skrzypcowy e-moll skomponował w 1803 roku. Brytyjski badacz polskiej muzyki, Adrian Thomas komentując V Koncert, uważał go za antycypację Mendelssohna i słowiańskich kompozytorów końca XIX wieku, takich jak Antonin Dvořák. Solową partię wykona wielki wirtuoz skrzypiec – Konstanty Andrzej Kulka, znany i lubiany przez bydgoskich melomanów.

IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna to de facto drugie dzieło symfoniczne lipskiego kompozytora. Zostało ukończone w 1841 roku. Romantyczna aura, subtelna ekspresja i nowatorska, integralna forma czynią tę Symfonię jednym z najpiękniejszych utworów symfonicznych muzyki romantycznej.

Wystawa pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.


Projekt digitalizacji współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stypendium twórcze Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Projekt digitalizacji oraz wystawa powstaje przy współpracy z Fundacją Krea Music.

Patronat medialny:

Bilety 24