Wydarzenie

American Pops – muzyczne oscary

filharmonia

23.01.22 (niedz.) godz. 17.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mariusz Smolij dyrygent

Repertuar:

m.in. muzyka z filmów: Gwiezdne wojny, Titanic, Apollo 13, E.T, Indiana Jones

W związku z nowymi obostrzeniami pandemicznymi, przed wejściem na koncert bileterzy będą prosić Państwa o dobrowolne okazanie certyfikatu szczepień przeciw COVID19.

Oscary to najbardziej znane i najbardziej prestiżowe nagrody filmowe, ale nie tylko obrazom nadają rozgłosu. Muzyka do filmu również może stać się słynnym i niezapomnianym hitem, i to właśnie oscarowym. Koncert z serii „American Pops” będzie kolejnym niezwykle atrakcyjnym, i bardzo wyczekiwanym w karnawale przez słuchaczy, spotkaniem z kunsztem Mariusza Smolija oraz jego nowym projektem.

Dyrygent mieszka w USA od przeszło 30 lat. Wyjechał z Polski jako skrzypek – muzyk Kwartetu Smyczkowego im. Krzysztofa Pendereckiego. W USA kontynuował studia dyrygenckie oraz kameralistykę i otrzymał stopień doktorski. W 2019 za zasługi w promowaniu kultury polskiej otrzymał z rąk prezydenta Polski Krzyż Kawalerski.

Z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej dyrygent współpracuje regularnie od wielu lat. Pod jego dyrekcją i z pianistką Ewą Kupiec Capella Bydgostiensis nagrała album Grażyna Bacewicz: „Symphony for String Orchestra” dla wytwórni Naxos, który otrzymał nagrodę Fryderyk 2015 w kategorii „najlepszy album polski za granicą”.

W 2021 została wydana następna płyta Capelli Bydgostiensis „Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego”, nagrana również dla Naxos, pod batutą maestro Smolija z udziałem sopranistki Aliny Adamski i mezzosopranistki Agaty Schmidt, więcej o płycie: https://filharmonia.bydgoszcz.pl/nowa-plyta-filharmonii-pomorskiej/

Bilety 24