Wydarzenie

Leia Zhu

Filharmonia

17.05.24 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Paweł Kapuła dyrygent
Leia Zhu skrzypce
Magdalena Miśka-Jackowska prowadzenie

Repertuar:

Camille Saint-Saëns – Introdukcja i rondo capriccioso op. 28
Camille Saint-Saëns Havanaise op. 83
Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op.68 „Pastoralna”

Leia Zhu to brytyjska skrzypaczka urodzona w 2006 roku. W wieku czterech lat zadebiutowała solowo w North East Last Night of the Proms w Newcastle City Hall przed tysiącami osób. Od tego czasu Leia występuje z wybitnymi zespołami i orkiestrami na całym świecie. W wieku 12 lat występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w ponad 18 krajach. W 2019 roku Leia została najmłodszą artystką międzynarodowej agencji artystycznej HarrisonParrott, do której należy również Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia, który poprowadzi orkiestrę podczas tego wieczoru.

Introdukcja i rondo capriccioso to utwór powstały w 1863 roku. Saint-Saëns dedykował go swojemu przyjacielowi Pablo Sarasatemu, który zagrał partię solową podczas premiery na Polach Elizejskich w 1867 roku. Jest to dzieło bardzo wirtuozowskie, już krótka, nastrojowa Introdukcja zawiera elementy popisowe. Utworem zachwycali się wielcy XIX-wieczni wirtuozi skrzypiec w tym Eugène Ysaÿe. Dziś utwór ten znajduje się w repertuarze wszystkich wielkich skrzypków. 

Wirtuozowskie dzieło Havanaise C. Saint-Saënsa zostało napisane w 1887 roku. Oparte jest na rytmie kubańskiej habanery. Przez cały utwór przeplatają się dwa kontrastujące ze sobą epizody: liryczny i wirtuozowski.

VI Symfonia „Pastoralna” L. van Beethovena powstała podczas jego pobytów w Heiligenstadt i Baden. Uczucia towarzyszące doświadczeniu wiejskiego krajobrazu i atmosfery stały się inspiracją dla kompozytora. Sielskie otoczenie miało duży wpływ na lekki charakter Symfonii.

Bilety 24