Wydarzenie

Maestro w Bydgoszczy

filharmonia

19.11.21 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jerzy Maksymiuk dyrygent
Paweł Kapuła dyrygent
Julia Wrońska skrzypce
Jerzy Kisielewski prowadzenie

Repertuar:

Karol SzymanowskiII Koncert skrzypcowy op. 61
Ludwig van BeethovenIII Symfonia Es-dur op. 55 „Eroica”

Nadzwyczajne uroczystości „Maestro w Bydgoszczy”, zainicjowane i organizowane przez bydgoskie instytucje artystyczne – Filharmonię Pomorską i Akademię Muzyczną – z okazji Jubileuszu 85. urodzin Jerzego Maksymiuka, to hołd środowiska muzycznego regionu kujawsko-pomorskiego oddany jednemu z największych artystów przełomu wieków XX i XXI.

To ważne wydarzenie w kronikach miasta i regionu, które zaszczyci wiele osobistości świata sztuki, obejmie: nadanie Jerzemu Maksymiukowi tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej, odsłonięcie portretu rzeźbiarskiego w Filharmonii Pomorskiej, koncert symfoniczny pod batutą Mistrza i inaugurację albumu pt. „Maestro w Bydgoszczy”, nowego wydawnictwa Filharmonii.

Uroczystość nadania tytułu doktora hc transmitowana będzie w piątek, 19 listopada o godz. 12 na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej. Katarzyna Marcysiak przygotowuje obszerny reportaż z bydgoskich obchodów Jubileuszu Jerzego Maksymiuka. O dacie publikacji dokumentu na kanale YT FP wkrótce Państwa poinformujemy.

Uroczystościom towarzyszyć będą dwie wystawy w Filharmonii – pt. „Maestro w Bydgoszczy” oraz ekspozycja prac uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, prezentująca postać Jerzego Maksymiuka.

Uroczystości “Maestro w Bydgoszczy” współfinansowane są z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Zadanie pn. “Wykonanie w brązie wolnostojącej, portretowej kompozycji rzeźbiarskiej przedstawiającej maestro Jerzego Maksymiuka” zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz Miasta Bydgoszczy.

Fotorelacja F. Kowalkowski

Bilety 24