Wydarzenie

Mahler i jego czas

filharmonia

04.03.22 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
José Maria Florêncio dyrygent
Marcin Zdunik wiolonczela
Piotr Matwiejczuk prowadzenie

Repertuar:

Gustav Mahler – Adagietto z V Symfonii cis-moll
Robert Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op.129
Richard Wagner – Poemat symfoniczny „Idylla Zygfryda”

 

Gustav Mahler, Robert Schumann, Richard Wagner – nazwiska, które od razu na myśl przywołują nam iście romantyczną, pełną skrajnych emocji i ekspresji muzykę.

IV część V symfonii cis-moll Gustava Mahlera to przeniknięte głębokim uczuciem, pełne lirycznej ekspresji Adagietto, w którym główną rolę odgrywają smyczki i harfa.

Koncert wiolonczelowy a-moll op.129 Roberta Schumana jest jedynym koncertem na wiolonczelę w dorobku kompozytora. Powstał w niezwykle krótkim czasie – 2 dni. Schumann jednak nigdy nie usłyszał go na żywo. Premiera dzieła odbyła się cztery lata po śmierci kompozytora – w 1860 roku. „To jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie istnieją, muzyka uduchowiona od pierwszej do ostatniej nuty” – tymi słowami o koncercie pisał wiolonczelista wszech czasów – Pablo Casals.

Okolicznością, której Idylla Zygfryda zawdzięcza powstanie, były narodziny syna Richarda Wagnera – Zygfryda. Uradowany tym wydarzeniem skomponował Idyllę jako wyraz hołdu dla żony. Utwór powstał w tajemnicy i pewnego ranka Wagner zlecił jego wykonanie pod oknami ukochanej. Kompozycję wyróżnia liryczny, intymny nastrój oraz mała obsada instrumentów.

Bilety 24