Wydarzenie

Mikołajki w filharmonii

2008-12-05
Filharmonia

05.12.08 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Jan Walczyński
 dyrygent
Anna Staszewska, Piotr Zgondek tancerze
Krzysztof Grębski aktor Teatru Lalek we Wrocławiu
Wojciech Dyngosz prowadzenie

Repertuar:

Walczyński – Królowa Śniegu wg baśni Andersena

krolowasniegu

Postać Świętego Mikołaja – prezentująca się jako sympatyczny, choć wzbudzający respekt staruszek w czerwonym płaszczu, z okazałą brodą, nie raz w infule i pastorałem, z workiem prezentów – jest znana niemal w każdym zakątku świata, i wszyscy bez względu na wiek wypatrują tej niezwykłej osoby, której pierwowzorem był św. Mikołaj, biskup Miry. Mikołaj zasłynął jako biskup nadzwyczaj otwarty na potrzeby ludzi. Nie tylko okazywał pomoc materialną biednym, ale wspierał również pokrzywdzonych. Urodził się w mieście Patara ok. 270 roku. Wyróżniał się pobożnością i wielką wrażliwością. Zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Stał się symbolem dobroci i chrześcijańskiego miłosierdzia. Niezgodności kalendarza gregoriańskiego z kalendarzem juliańskim sprawiły, że dzień św. Mikołaja według starego stylu wypadał blisko dnia Bożego Narodzenia w nowym stylu, no i się trochę z tym miłym świętem w szerokim świecie pomieszało… W Polsce niecierpliwie oczekujemy Świętego Mikołaja w dniu 6 grudnia i jest to z reguły bardzo radosny dzionek, choć, niestety nie dla wszystkich… Filharmonia Pomorska z okazji Mikołajek z myślą o najmłodszych i najbardziej ulubionych słuchaczach organizuje od lat specjalne koncerty, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym roku zaprosiliśmy do Filharmonii wielkiego przyjaciela dzieci, artystę z Wrocławia Jana Walczyńskiego, popularnego kompozytora i aranżera, który także poprowadzi naszą Orkiestrę Symfoniczną w dwóch koncertach mikołajkowych. W swym dorobku kompozytorskim Pan Jan ma już ponad 60 utworów dla dzieci i wszystkie bardzo się podobają. W sali koncertowej Filharmonii usłyszymy muzykę jego autorstwa do jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni mistrza Andersena Królowa Śniegu, baśni o przywiązaniu, wrażliwości i poszukiwaniu miłości, która mówi, że w sercu trzeba być dzieckiem.

Wystąpi także para taneczna, a aktor wrocławskiego teatru lalek – Krzysztof Grębski zapozna nas z treścią tej pięknej baśni. Gwarantujemy znakomitą zabawę już w świątecznym nastroju. Oczywiście nie zabraknie też miłych niespodzianek. Zapraszamy gorąco zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych słuchaczy.

Ceny biletów: 10zł, 15zł

Dziękujemy wszystkim Sponsorom, którzy zechcieli wesprzeć finansowo lub w postaci darów, organizowane przez Filharmonię Pomorską Koncerty Mikołajkowe. Ich hojność sprawiła wiele radości dzieciom, które wychodziły z Filharmonii bardzo roześmiane i zadowolone, nie tylko dzięki wspaniałej zabawie przy muzyce, ale też z powodu słodyczy, którymi obdarowaliśmy wszystkich i specjalnych paczek – wręczonych w imieniu Darczyńców – najbardziej potrzebującym i wybranym losowo w loterii, najmłodszym naszym gościom. Mikołajki to szczególny dzień, na który dzieci wyczekują i pragną być obdarowywane. Dzięki pomocy niżej wymienionych Sponsorów mogliśmy, chociaż przez kilka chwil oglądać iskierki radości i zachwytu w ich oczach.

Serdecznie dziękujemy:

mikolajki2008

GALERIA KONCERTU
MIKOŁAJKI W FILHARMONII

Bilety 24