Wydarzenie

Missa Gospel’s op. 2 Włodzimierza Szomańskiego

2008-06-08
filharmonia

08.06.08 (niedz.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chóry Akademickie Uniwersytetów:
Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
i Mikołaja Kopernika w Toruniu
Włodzimierz Szomański
 dyrygent, kompozytor
Spiritual Singers Band w składzie:
Anna Majkut-Polańska sopran
Marta Raczak mezzosopran
Aleksandra Sozańska-Kut alt
Jacek Zamecki tenor
Marek Dygdała baryton
Artur Stężała bas
Sekcja gospelowa w składzie:
Adam Skrzypek gitara basowa
Paweł Serafiński organy Hammonda
Dariusz Kaliszuk perkusja
Rafał Karasiewicz fortepian
soliści: Olga Szomańska-Radwan mezzosopran
Agnieszka Maciejewska sopran
Jacek Kotlarski tenor
Arkadiusz Kaczyński, Bernard Mendlik, Benedykt Odya przygotowanie Chórów
Urszula Guźlecka, Cezary Nelkowski prowadzenie

KONCERT W RAMACH OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJEWÓDZTWA
pod patronatem Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

16 maja 2008 na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki ogłosił, że nasze województwo, co roku, w dniu 7 czerwca będzie obchodzić swoje święto, a tegoroczny wymiar święta jest wyjątkowy, bowiem w 2008 mija dziesięć lat istnienia Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Współorganizatorami święta są największe miasta regionu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. W uroczyste obchody włączyła się także nasza Instytucja.

Filharmonia Pomorska cieszy się uznaniem i szacunkiem oraz osiągnięciami na miarę nie tylko europejską, i jako najstarsza, najbardziej zasłużona placówka artystyczna Regionu jest niewątpliwie jego chlubną wizytówką. Filharmonia bydgoska od początków lat 60., kontynuując najlepsze, przedwojenne tradycje, systematycznie formuje życie kulturalne społeczności Regionu, wytrwale edukuje, przygotowując do odbioru dóbr kultury wysokiej. I na taki właśnie, godny koncert z okazji pierwszych uroczystych obchodów Święta Województwa zapraszamy w niedzielę, 8 czerwca. Biorąc pod uwagę rangę tego wydarzenia i nie bacząc na wysokie koszty naszego przedsięwzięcia artystycznego – z uwagi na monumentalny aparat wykonawczy, bowiem udział w koncercie wezmą, prócz Orkiestry Symfonicznej, zespołu Spiritual Singers Band, sekcji gospelowej i solistów-śpiewaków, dwa liczne chóry akademickie z Bydgoszczy i Torunia – oferujemy niezwykle interesującą i atrakcyjną dla słuchaczy pozycję repertuarową – dzieło pt. MISSA GOSPEL’S współczesnego, polskiego kompozytora Włodzimierza Szomańskiego.

Missa Gospel’s, to utwór, który łączy tradycję liturgiczną oraz muzyczną kościoła katolickiego z amerykańską tradycją pieśni gospels. Gospel to sklejka słów ze staro-angielskiego God Spell – Słowo Boże. Gospel Songs, w skróceniu „gospels” to pieśni wiążące się z Nowym Testamentem i nauką Chrystusa. Są one częścią obszaru America Negro Spirituals – pieśni religijnych amerykańskiego murzyna, jakie pojawiać się zaczęły na początku 19 stulecia, a więc gdy czarnoskórzy mieszkańcy Stanów byli jeszcze niewolnikami. Pieśni te łączą tradycje muzyczne Europy, Afryki oraz wielokulturowość Ameryki wraz ze współcześnie rozwijającymi się kierunkami muzycznymi takimi, jak: jazz, folk czy soul. Stąd biorą się wymagania dużego aparatu wykonawczego (porównywalnego do składu oratoryjno-kantatowego), czyli orkiestry symfonicznej z instrumentalną sekcją gospelową (fortepian, organy Hammonda, gitara basowa, perkusja), solistów, których rolą jest nie tylko wykonanie określonych partii kompozycji, ale także własnych improwizacji, wynikających ze stanu emocjonalnego, co jest właśnie domeną pieśni gospels. Kompozycja Włodzimierza Szomańskiego to pionierskie dzieło polskiej wersji Missa Gospel’s. Bardzo popularna i chętnie słuchana w Polsce amerykańska pieśń gospel przyjmowana jest nie tylko przez katolików. Dzieło Szomańskiego porywa słuchacza swym wydobywającym się z głębi duszy, błagalnym, ale też i majestatycznym, modlitewnym charakterem. Teksty do Mszy są autorstwa Romana Kołakowskiego, wszechstronnie uzdolnionego artysty – poety, tłumacza, piosenkarza, kompozytora i reżysera, François Villon – XV-wiecznego słynnego francuskiego poety i awanturnika, samego kompozytora dzieła oraz zaczerpnięte z liturgii. W warstwie muzycznej kompozycja oddaje wszelkie stany emocjonalne, od modlitewnego skupienia i podniosłości, do wielkich, radosnych emocji, wyrażanych wspólnym uczestnictwem muzyków i słuchaczy, poprzez klaskanie w trakcie niektórych fragmentów dzieła – podobnie jak nakazuje tradycja gospels songs. Prawykonanie utworu odbyło się w 2001 podczas koncertu w Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu i zostało entuzjastycznie przyjęta zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków. Tradycję gospels w Polsce podtrzymują m.in. goście tego świątecznego koncertu, czyli Spirituals Singers Band, grupa wokalna wykonująca ponadto standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz kolędy. Powstała 1978 we Wrocławiu pod przewodnictwem kompozytora, śpiewaka i aranżera Włodzimierza Szomańskiego.

Koniec koncertu ok godz. 20.30.

Ceny biletów: od 15zł do 28zł

Bilety 24