Wydarzenie

Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi

2011-02-25
filharmonia

25.02.11 (pt.)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Fabián Panisello dyrygent
Patrycja Piekutowska skrzypce
Marcel Szytenchelm głos recytujący

Repertuar:

Hendrich – Hyloflex αβ na orkiestrę smyczkową
Panisello – Koncert skrzypcowy (pierwsze wykonanie w Polsce)
Zamuszko – “Kwiaty polskie” do słów poematu Juliana Tuwima na recytatora i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
Strawiński – Suita z muzyki do baletu “Pietruszka”

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego realizując ideę inspirowania najzdolniejszych muzyków, złożyło hołd Fryderykowi Chopinowi, przyczyniając się do powstania i wykonania wartościowych kompozycji, które znajdują swe poczesne miejsce w programach koncertowych, m.in. wielu filharmonii. Wybitni wśród młodych kompozytorów,  kierując się myślą, że „tylko dobrą muzyką jeden twórca może złożyć hołd innemu kompozytorowi”, napisali utwory, które znalazły się na płycie (Dux). Album otrzymał nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2009 w kategorii muzyka współczesna.

W Filharmonii usłyszymy kompozycję pochodzącą z tego projektu  autorstwa Sławomira Zamuszko. Z okazji tego koncertu gościć będziemy Fabiána Panisello, dyrygenta i kompozytora, który  urodził się w Buenos Aires. Tam rozpoczęła się jego edukacja muzyczna, następnie kontynuował ją w Salzburgu, aby zakończyć w Madrycie, gdzie działa do dziś.  W dziedzinie komponowania był uczniem m.in. Bogusława Schaeffera, uznanego polskiego twórcy muzyki współczesnej, dramaturga, muzykologa, a także klasyka XX wieku Elliota Cartera czy wielkiego współczesnego hiszpańskiego kompozytora Luisa de Pablo. Muzyka Paniello wykonywana jest przez znamienitych solistów i zespoły, otrzymuje stale prestiżowe zamówienia, a utwory prezentowane są  w wielu krajach na całym świecie, jest niezwykle ważną i aktywną postacią hiszpańskiego życia muzycznego. W Bydgoszczy wystąpi w podwójnej roli – poprowadzi orkiestrę oraz zostanie wykonany jego Koncert skrzypcowy (pierwsze wykonanie w Polsce), w którym partie solowe zagra Patrycja Piekutowska. Jest jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek oraz uznaną osobowością artystyczną. Od czternastu lat koncertuje jako solistka w kraju i poza jego granicami. Występowała na recitalach i koncertach symfonicznych w 26 krajach. W styczniu 2008 artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Cannes Classical Award – muzycznego Oscara.

Patrycji Piekutowskiej kilka słów o Panisello i jego koncercie skrzypcowym

Fabián Panisello jest kompozytorem, który trzy, cztery razy w miesiącu prowadzi koncerty od Ameryki Południowej po Izrael. Jest jednym z najwybitniejszych nazwisk współczesnej muzyki hiszpańskiej, jednocześnie wielkim erudytą, poliglotą, zafascynowanym różnymi dziedzinami wiedzy. Pochodząc z rodziny o włoskich korzeniach, urodzony i wychowany w cudownej Argentynie, od lat mieszkający w Hiszpanii ukazuje wszystkie te elementy swojej natury w niezwykłej muzyce, którą tworzy. Koncert skrzypcowy jest dziełem pasjonującym. Przy skomplikowanej fakturze wymagającej dużego zaangażowania zarówno od solisty, jak i orkiestry, fascynuje nieskończoną paletą barw. Przeplatają się wszystkie możliwe płaszczyzny emocji począwszy od napięcia, a skończywszy na cichutkich dialogach prawie pojedynczych dźwięków w smyczkach. Dla mnie przygoda  z Koncertem Fabiána Panisello jest wspaniałym doświadczeniem, ponieważ nie ma w tym utworze ani jednego momentu, który byłby niezrozumiały lub zbędny. Wszystko łączy się w piękną całość, pokazuje bardzo wiele możliwości wykonawczych u solisty, jak również wykorzystuje najbardziej skryte barwy rozmaitych instrumentów perkusyjnych i dętych. Obcowanie z tą muzyką zmusza do myślenia, poszukiwania najpiękniejszych pokładów mojej wyobraźni, jednocześnie przy ciągłym pamiętaniu o niezwykłej precyzji warsztatu kompozytorskiego Fabiána Panisello.

Praca z Maestro podczas prób jest marzeniem każdego solisty; szalenie konkretna, a zarazem mobilizująca, z najwyższą klasą i szybkim efektem. Tak rodzi się pełnia wykonania, która na piątkowym koncercie zabrzmi dzięki wspaniale przygotowanej orkiestrze i cudownej atmosferze wielkiego świata, pełnego unikalnych dźwięków, świata muzyki Fabiána Panisello. 

Zapraszam wszystkich, którzy chcą przeżyć wspaniałe chwile, obserwując jednego z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów.  

Patrycja Piekutowska  

23 LUTEGO 2011

Bilety 24