Wydarzenie

Muzyka bursztynowego szlaku

2009-09-16
filharmonia

16.09.09 (śr.)

Wykonawcy:

Alina Mleczko saksofony: altowy, sopranowy, tenorowy
Maria Pomianowska fidel płocka, suka biłgorajska, sarangi, śpiew
Mohammad Rasouli flety irańskie, ney
Robert Siwak instrumenty perkusyjne

Repertuar:

program oparty na tematach dawnych i tradycyjnych, pochodzących z krajów leżących na Bursztynowym Szlaku

Program zespołu przybliży historię życia mieszkańców Europy Środkowej, zapisaną w legendach, pieśniach i muzyce ludu, owianą tajemniczym mitem trasę handlową, która na zawsze wpisała się w dzieje ziem położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Najbardziej znaczący odcinek „Bursztynowego Szlaku” przechodził przez polskie tereny. Na skutek swego usytuowania w Europie Polska poddana była silnym wpływom z Północy, Południa, Wschodu i Zachodu czy to poprzez konflikty zbrojne, czy łączenie się polskich rodów królewskich z dynastiami różnych krajów europejskich. Historia „Bursztynowego Szlaku” to symbol otwarcia na świat tradycji i dziedzictwa kulturowego, podróż w czasie i przestrzeni po miejscach, które były kiedyś ziemiami polskimi.

W muzycznej opowieści na koncercie słychać będzie echo czasów, gdy Tatarzy i Turcy podbijali naszych wschodnich sąsiadów, przynosząc ze sobą rytmy, opowieści i melodie Bliskiego Wschodu, aż po czasy ukształtowania się wizerunku polskiego „idiomu” w muzyce, rozwiniętego na bazie unikalnych wielokulturowych wątków. Zespół zaprezentuje zaginione i na nowo zrekonstruowane instrumenty muzyczne, rytmy i melodie polskie, w których słychać echo naszych dziejów.

Bilety 24